Temel ilkemiz saf ve temiz üretim

Temel ilkemiz saf ve temiz üretim
Bugün 50 milyon doların üzerinde yatırım değerine sahip olan Assan Gıda’nın Genel Müdürü Hakan Koçoğlu, Food Time’ın sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin en büyük ketçap ve sos ihracatçısı olan Assan Gıda, sektöre ilk olarak domates işleme ve domates salçası üretimi ile adım atıyor. 2000 yılında ketçap, 2002 yılında mayonez ve sos üretmeye başlayan Assan Gıda 4 kıtada 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Orta Doğu, Kafkaslar ve Afrika’da birçok ülke için salça, Avrupa’da özellikle büyük zincir marketler için senelerdir ketçap ve sos ürünleri üretiyor.

Türkiye’de ve dünyadaki salça sos pazarı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Salça, ketçap, mayonez ve tüm sosları içeren dünya salça sos pazarının büyüklüğü 42 milyon tondur. Bunun yaklaşık 12 milyon tonu Çin’de soya sosu olarak tüketilmektedir. Avrupa’da ise salça sos pazarı 8 milyon ton civarındadır. Türkiye’de salça fazla tüketilen bir ürün olduğu halde, sos Avrupa’nın çok gerisinde. Ama çok hızlı artacağını düşünüyorum. Damak tatları değişiyor. Hem gençler soslu yemekleri seviyor, hem de Türk tüketicisi farklı tatları deniyor. Örneğin ABD’de çok tüketilen barbekü sosunu Türk damak tadına uygun hale getirdik. Şimdi en popüler soslarımızdan biri. 10 yıl önce bu soslar pek tüketilmezdi. Damak tadı bakımından Avrupa ve Amerika ile çok olmasa da, Asya Pasifik ile Türkiye arasında ciddi farklılıklar var. Avrupa’da ve bizde, ketçap, mayonez ve hardal sonrasında, domates bazlı makarna sosları ve biber bazlı acı soslar popüler. Sos pazarı, Türkiye’de önümüzdeki 10 yılda çift haneli olarak hızlı bir şekilde büyüyecektir.

Türkiye’nin en büyük ketçap ve sos ihracatçısı olan Assan Gıda’yı tanıyabilir miyiz

Assan Gıda, 1998 yılında daha yassı olan ve salça üretiminde kullanılan endüstriyel domatesin en yoğun olarak yetiştirildiği Karacabey Ovası’nın yanında, Susurluk’ta en yeni teknolojilerle kuruldu. Sektöre ilk olarak domates işleme ve domates salçası üretimi ile adım atan Assan Gıda, 2000 yılında ketçap, 2002 yılında sos ve mayonez üretmeye başladı. Domates işlenmesi konusunda, 11.5 milyon ton ile Kaliforniya, 5 milyon ile Çin ve İtalya, 3 milyon ile İspanya’nın ardından 2 milyon ton ile dünyada 5. Sırada yer alan Türkiye, dünya arzının yüzde 5’ini karşılayan, bu pazardaki en güçlü oyuncular arasında. Assan Gıda olarak biz de, Türkiye’deki en fazla domates işleyen üreticilerden biriyiz. 2016 itibarıyla, 4 kıtada 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Ortadoğu, Kafkaslar ve Afrika’da birçok ülke için salça, Avrupa’da özellikle büyük zincir marketler için senelerdir ketçap ve sos ürünleri üretiyoruz. Ayrıca dünyanın birçok ülkesindeki çok uluslu şirketlere hammadde olarak salça, biber salçası ve biber suyu veriyoruz. Ve 2016 yılında da Türkiye’nin en büyük ketçap ve sos ihracatçısı biziz.

Tesislerinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Assan Gıda olarak, Susurluk ve Ege Serbest Bölge’de 2 tesiste faaliyet gösteriyoruz. Susurluk fabrikası Türkiye’de tek bir yerde en yüksek domates işleme kapasitesine sahip tesistir. 200 bin m2 açık alan üzerine kurulu Susurluk tesisleri, 4 bin m2’lik üretim alanı, 16 bin m2’lik depo, yönetim, hizmet binaları ve sosyal tesislerden oluşuyor. Tesisimiz günde 4 bin 500 ton taze domates işleyebilme kapasitesine sahip. Günde 1,5 milyon ürün üretebiliyoruz. Ege Assan tesislerimiz ise, 8 bin 300 m2’lik alanda yılda 24 bin ton domates salçası paketleme kapasitesine sahip. Şirketimizin tüm yatırım ihtiyaçlarına cevap verecek kapasiteye sahip tesislerimizde, üstün kaliteli domates salçası, ketçap, domates sosları, mayonez ve diğer çeşitli soslar olmak üzere 300 civarında ürün üretiyoruz.

Türkiye’deki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kendi markalarımız Kingtom, Oba ve Colorado ile HORECA’nın da altında olduğu Ev Dışı Tüketim (EDT) kanalında yer alıyoruz. Mutfakta kullanılan büyük ambalajlardaki salça, ketçap, mayonez ve sosların yanında, restoranlarda masa üstünde kullanılan ürünlerimizi müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. HORECA kanalındaki, Burger King, Popeyes, Pizza Hut, KFC, Dominos gibi global markalar içinde onlara özel soslar geliştirebiliyor ve üretiyoruz. Üretim kapasitemiz, teknolojimiz ve Ar –Ge çalışmalarımızla bunu gerçekleştirebiliyoruz. Senelerdir dünyanın dört bir tarafına ürün yaptığımız için, Türkiye’de çok az firmada olan bir bilgi birikimimiz var. EDT kanalı dışında, perakende de yer alan müşterilerimize de, onların markalarıyla ürün üretiyoruz. Ayrıca, Türkiye’de endüstriyel boylarda ürün verdiğimiz müşterilerimiz var. Önceliklerimiz, ürünlerimizin ev dışı tüketimini artırmak ve yeni kanallar açmak. Yeni kanallara verebileceğimiz en iyi örneklerden biri çiğ köfte kanalıdır. Çiğ köftecilere özel ketçap ve sos yapıyoruz. Ayrıca Colorado markamızla ilgili olarak, her see 3 yeni sos lanse etme hedefi koyduk. Masa üstü ürünlerimizi de sürekli güncelliyoruz. Ar-Ge birimimiz devamlı şekilde yeni soslar üzerinde çalışıyor. Bunu yaparken ürünlerimize adeta tüketici ürünü gibi yaklaşıyoruz; detaylı bir lezzet, damak tadı araştırmasının yanı sıra ambalaj konusunda büyük bir titizlikle hareket ediyoruz.

Yakın zamanda piyasaya sunduğunuz veya sunacağınız özel ürünler var mı?

Geçtiğimiz aylarda Colorado Et soslarını piyasaya sunduk. Yeni Colorado soslarımızdan Et Sosu, Chipotle Biberli Acı Sos, Döner Sosu ve Acılı Et Sosu her türlü ızgara etin yanında, patates kızartması ve cips ile mükemmel bir lezzet birlikteliği yaratıyor. Assan Gıda olarak kendimize, her yıl minimum 3 yeni sos lanse etme hedefi koyduk. ARGE birimimiz devamlı şekilde yeni soslar üzerinde çalışıyor. Bunu yaparken ürünlerimize adeta tüketici ürünü gibi yaklaşıyoruz; detaylı bir lezzet, damak tadı araştırmasının yanı sıra ambalaj konusunda büyük bir titizlikle hareket ediyoruz.

Gıda güvenliği sektörünüz için büyük önem taşıyor. Bu konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Temel ilkemiz olarak, saf ve temiz üretimi benimsiyoruz. Üretimimizi, uluslararası perakendecilerin oluşturduğu, gıda güvenliği konusundaki standartlara uyumu destekleyen BRC Food (A sınıfı) ve IFS sertifikalarının belirlediği standartlar doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Ayrıca gıda güvenliği dışında, etik çalışma koşullarını belirleyen Sedex ve BSCI (Business Social Conflict Initiative) sertifikalarına ve üretimimizle ilgili Helal Sertifikası’na sahibiz.

Önümüzdeki dönemde yatırım planlıyor musunuz?

2016 yılında fabrikamızı daha da modernleştireceğimiz 6 milyon Euro’luk yatırımımıza başladık. Ekonomik gelişmelere rağmen, 2017 yılında bu yatırımı devam ettiriyoruz

30.03.2018 Cuma 16:55:00