Tarımda yeni dönem başladı

Tarımda yeni dönem başladı
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6,5 milyon liraya mal olan projeyle 5 kilometrelik isade hattının yenilendiğini ve üreticilere yaz-kış su verilebileceğini açıkladı.

Seferihisar sulamasında yeni modern bir dönemin başlayacağını söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bütün dünya, giderek azalan yağışlar ve global ısınma denilen, kısaca ‘iklim değişikliği’ tehdidiyle karşı karşıya. Seferihisar’da yaşanan kuraklıklardan payını aldı ve sıkıntılı dönemler yaşandı. Denizin dipten Seferihisar merkeze kadar yürüdüğü, kuyuların tuzlandığı günleri biliyoruz. 4 yıl boyunca, bunların tekrar yaşanmaması için hazırlık çalışmaları yaptık. Öncelikle Beyler Barajı suyunu Seferihisar’a taşıyan isale hattının yenilenmesi gerektiğini düşündük. Çünkü 5 km hat boyunca çok büyük kaçaklar vardı. 30 yılı aşkın bir zaman önce döşenen sistem bugün için kullanılmayacak bir duruma gelmişti. Borulardaki çatlak ve kırıklar, bir yandan büyük kayıplara yol açarken, bir yandan da çamurla karışıp damlama hortumlarının tıkandığı bir boyuta ulaşmıştı. Sadece isale hattının yenilenmesinin yeterli olmayacağını, sorunun kalıcı bir şekilde çözümü, adil ve tasarruflu su kullanımının mümkün olabilmesi için, baraj çıkışına filtre konmasının, ardından da tüm bahçelere sayaç bağlanmasının gerektiğini tespit ettik. Bu üç adımının aynı anda atılması gerektiğini anladık. Hem isale hattının yenilenmesine hem filtrasyon sistemi kurulmasına hem de tüm bahçelere sayaç konulmasına karar verdik.” dedi.
 
Yeni sistemle birlikte nelerin değiştiğini de açıklayan Başkan Soyer “Seferihisar Barajı isale hattının yenilenmesiyle birlikte, projeyle 5 bin 42 metrelik iletim hattı son teknoloji ürünü olan HDPE 100 boruları takılarak, su kaçağının önüne geçilmiş oldu. Kaçağın engellemesiyle birlikte su havzasında tasarruf sağlamaya başladık. Baraj çıkışına konulan tam otomatik yıkamalı filtrasyon sayesinde üreticilerimizin damlama hortumlarının tıkanması engellendi. Tüm kullanıcıların bahçelerine, kart okumalı akıllı sayaçlar takıldı, böylelikle adil su tüketimi sağlanmış oldu. Çiftçiye yaz-kış su verilebilecek. Filtre sayesinde damlama sulama malzemeleri zarar görmeyecek, sayaç sayesinde tüketimde adalet sağlanacak ve herkes kullandığı suyun bedelini ödeyecek. Sürekli sulama imkânı olması nedeniyle ürün çeşitliliği ve verim artacak, en önemlisi ciddi bir tasarruf sağlanmış olacak ve iklim değişikliği ile mücadelede doğanın dengesini koruyan, çok değerli bir adımı atmış olduk.” diye konuştu.