O sektöre atılanların tamamı kadın

O sektöre atılanların tamamı kadın
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Bayındır'lı 109 kadın arıcılığa başladı.

Çiçekleriyle ünlü Bayındır'da 109 kadın, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile arıcılığa başladı. Eğitimlerini tamamladıktan sonra sertifikalarını Başkan Aziz Kocaoğlu'nun elinden alan girişimci kadınlara arılı ve arısız kovan ile arıcılık malzemesi seti de dağıtıldı.

Çiçek, arı ve bal

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bayındır'da çiçekçiliğin yanı sıra arıcılık sektöründe de kadınların evlerine ekmek götürüp refah içinde yaşamalarını sağlamak bir kapı araladığını belirten Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, "Bayındır deyince artık akla çiçekçiliğin yanı sıra arıcılık ve balcılık da gelecek. Yerelde kalkınma hedefi ile yola çıkan ve bu konuda bize destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu. Sertifika alan kadın kursiyerler adına konuşan Bayındır Kadın Üreticileri Kooperatifi Başkanı Nuray Sesli'de kadınların üretime katılımına teşviklerinden ötürü İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

Törende mezun olan kursiyerlere sertifikaları ile birlikte 428 arılı ve 214 arısız kovan ile arıcılık malzemesi seti dağıtıldı. Bu dağıtımla beraber bugüne kadar Karaburun, Urla, Seferihisar, Çeşme, Menderes, Selçuk, Kemalpaşa, Kınık, Beydağ ve Dikili ilçelerinde eğitimlerini tamamlayan çoğu kadın toplam 493 üreticiye 1696 adet arılı ve 710 adet arısız kovan ile 11 kalemden oluşan 493 adet arıcılık malzemeleri seti dağıtılmış oldu.

109 Kursiyerin tamamı kadın

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayındır ilçesinde verdiği arıcılık eğitiminde rekor sayıya da imza attı. 109 kursiyerin tamamının kadın olan eğitime, Bayındır'ın Sarıyurt, Kızıloba, Hisarlık, Dernekli, Balcılar ve Kızılcağaç köylerinden katılım oldu. Arıcı kadınlar, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Yücel'in koordinatörlüğünde, 4 tam gün teorik ders ve 1 gün de pratik olmak üzere 5 günlük eğitim aldı. Katılımcı kadınlar, eğitim çalışmaları sırasında polen, propolis, arı sütü ve arı larvası üretimini de öğrendi.