2012 yılında çiftçi online oluyor..

2012 yılında çiftçi online oluyor..
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni kurduğu sistemle 2012'de çiftçileri "internetten hizmet"le tanıştıracak. Bilgisayarı olmayan çiftçiler için muhtarlıklara kiokslar kurulacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2012 yılında çiftçiyi teknolojiyle buluşturarak tarımda "dokunmatik" dönemini başlatmayı planlıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, önümüzdeki yıl tüm vatandaşların il ve ilçe müdürlüklerine gelmeden bakanlıkla ilgili her türlü başvuruyu internetten yapabileceğini belirtti. Eker, internete erişemeyen çiftçiler için de muhtarlıklara kioks'lar (dokunmatik ekranlı bilgisayar) konulacağını açıkladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan'ın "e-devlet uygulamalarında Tarım Bakanlığı'nın mevcut durumu"na ilişkin soru önergesine yanıt olarak, kendileriyle ilgili interaktif çalışmaların henüz doğrudan www.türkiye.gov.tr içinde yer almadığını ancak çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Bakanlığın 2002'den itibaren Tarım Reformu Uygulama Projesi (ARIP) kapsamında bitkisel üretim faaliyetinde bulunan çiftçilere verilen Doğrudan Gelir Desteği Projesi ile bilişim teknolojilerini etkin olarak kullanmaya başladığını ifade eden Bakan Eker, tüm tarımsal faaliyetlerin elektronik ortamda kayıt altına alınarak izlendiğini ve karar destek sistemlerinde kullanıldığını söyledi.

"KURUMSAL HAFIZA OLUŞTU"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uzun süredir uzman kadrolarla gelişmiş ülkelerdeki bilişim teknolojilerini yakından takip ettiğini anlatan Mehdi Eker, bu sayede tüm müdürlükler arasında bir kurumsal hafıza oluşturulduğunu belirtti. Eker, "Bugün bir tuşla çiftçilerin bitkisel üretim, hayvancılık, tarımsal alet mekanizasyon bilgilerine erişilebilmektedir" dedi.

ÇİFTÇİ REKOLTESİNİ ÖNCEDEN BİLECEK

Bu yıl içinde çiftçilere SMS ile bilgilendirme hizmetinin başladığını, belirten Eker, rekolte tahmini projesi sayesinde de çiftçilerin hasat miktarını önceden tahmin edebileceğini söyledi.


Ekleyen;

E. Füsun Duman
Gıda Teknikeri