“Dünya, kayısıyı görecek”

“Dünya, kayısıyı görecek”
Elbistan'da kayısı için Elbistan Ziraat Odası ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün organizasyonuyla ilk defa tarla günü düzenlendi.

Elbistan'da üretimi önemli yer tutan kayısı için Elbistan Ziraat Odası ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün organizesi ile ilk defa tarla günü düzenlendi. Tarla günü etkinliğinde ilçenin farklı bölgelerinde yetişen 10’larca çeşit kayısı, stantlarda ikram edildi. Elbistan kayısısının Avrupa Birliği tarafından tescillenen Malatya kayısısı bölgesine dahil olduğunu söyleyen Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Dünya, internete girdiği zaman Malatya, Elbistan, Baskil ve Gürün kayısısını görecek” dedi.

Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret belgesi ile tescillenen Malatya kayısısının hinterlandında yer alan Elbistan’da yetişen kayısı için Ziraat Odası ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Büyükyapalak Mahallesi’nde ortaklaşa düzenlenen tarla günü etkinliğine; Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Elbistan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan Özcan, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy, Büyükşehir Belediyesi Elbistan Koordinatörü Mazhar Türk, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları, ziraat mühendisleri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Kayısı en önemli ürünlerimizden

Daha sonra konuşan Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu ise kentte yetişen kayısının yüzde 98’inin Elbistan’da üretildiğine dikkat çekerek, “Elbistan Ovası, bizim için son derece değerli ve kıymetli bir bölge. Kahramanmaraş’ın tarım havzalarında çok önemli bir yer tutuyor. Bu bölge içerisinde kayısı da en önemli ürünlerimizden. Kahramanmaraş’ın en önde gelen meyve ürünlerinden birisi. Kahramanmaraş genelindeki kayısının yüzde 98’lik kısmı Elbistan Ovamızda yer alıyor. Malatya kayısısı adıyla tescillenen ve artık bir dünya markası olan bu ürünün önemli üretim yerlerinden birisinin de Elbistan Ovası olduğunu bütün kamuoyu ile paylaşalım istedik” şeklinde konuştu.

Kayısı emek isteyen bir meyve

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun da, Elbistan’ın kayısı üretiminde hatırı sayılır bir konumda olduğuna vurgu yaptı. Kaymakam Akkoyun, “Çiftçilerimizin 1 yıl emek verdikleri bahçelerinde hasat yaptıklarını görmek bizler için büyük mutluluk. Kayısı, bölgemizin ürünlerinden birisi.

Elbistan Ovası, Türkiye’nin 4’üncü büyük ovası. Tahıl ürünlerinde, mısır, şekerpancarı ve ay çekirdeği üretiminde Türkiye’de sayılı yerlerden birisi. Kayısı başta olmak üzere meyve üretiminde de oldukça güzel başarılar elde ediyorlar. Kayısı, tescillendi. Malatya ve etrafındaki ilçelerden oluşan hinterlandın içerisine Elbistan da girdi. Bundan sonra üretimin bilimsel olarak sağlam bir altyapıya kavuşturulması gerekiyor.

Çok hassas bir meyve. İnşallah bizler de elimizden geldiğince çiftçilerimize her türlü desteği vereceğiz.Her türlü teknik desteği vermeye hazırız. Amacımız, Elbistan’ımızın gelişmesi ve kalkınması. Bu anlamda tarım Elbistan’ımızda önemli başlıklardan birisi.

Çiftçimiz kazandığı zaman esnafımız kazanır. Esnafımız kazandığı zaman üretim artar ve ülkemiz kazanır. İnşallah bu tören, bereket için, çiftçilerimizin daha fazla kazanması için bir vesile olur. Bir başlangıç olur. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.