Uzmandan balık uyarısı!

Uzmandan balık uyarısı!
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Mehmet Akif Şen, açılan balık sezonuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Mehmet Akif Şen, “Balık geleneksel olarak sağlıklı dengeli bir diyetin önemli bir parçası olarak görülmektedir" dedi.

Şen balık tüketimi ile alakalı şu bilgileri verdi;

“Balıklar B grubu vitaminlerinden (B1), (B2), (B3), (B6) ve (B12) vitaminini ve yağda eriyen vitaminlerden A ve D vitaminini bolca bünyesinde bulundururlar. Haftada en az iki kez deniz ürünü tüketenlerin tüketmeyenlere oranla istatistiki açıdan daha sağlıklı oldukları belirlenmiştir. Omega-3 yağ asitlerinin özellikle kardiyovasküler hastalıklar, depresyon, kanser, koroner kalp hastalıkları, gibi bazı hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanıldıklarını belirtmiştir.”

“Balık geleneksel olarak sağlıklı dengeli bir diyetin önemli bir parçası olarak görülmekte ve Akdeniz diyeti olarak bilinen ulusal beslenme diyetlerinde düzenli olarak balık yiyin önerileri yapılmaktadır. Gıda standartları ajansına göre tüketicilerin haftada en az iki kere 1 porsiyon (140 gr) balık tüketmeleri gerekmektedir.”

[ucluhaber]