Mucize köpekbalığı karaciğer yağı!

Mucize köpekbalığı karaciğer yağı!
Fosil kayıtlarına göre dünyada 400 milyon yıldır hayatlarını sürdüren ve kansere yakalanmayan tek tür olan köpekbalıklarının karaciğerinden üretilen yağ birçok hastalığa iyi geliyor.

Okyanusların ve denizlerin en korkulan canlılarından biri olan köpekbalıkları, uyumazlar, sürekli hareket halinde olurlar, hastalanmazlar ve doğada kansere yakalanmayan tek canlıdırlar. Köpekbalıklarının karaciğerinde bulunan squalene adlı madde, oksijeni kolayca tutar ve ihtiyaç duyulan dokuya iletmeyi sağlar. Köpekbalıklarının toplam ağırlığının yüzde 25’i karaciğerden oluşur. 

Squalene’nin diğer faydalarına gelince, kanser tedavisinde hem antioksidan hem de kemoterapik ajandır, kanserojenlere karşı koruyucudur, kalp hastalıklarında, diyabet (şeker), artrit, hepatit, gastrit tedavisinde ve kandaki kolesterolün düzenlenmesinde kullanılır.

[ucluhaber]
Köpekbalığı karaciğer yağı

Bu yağ ilk olarak 18. yüzyılda İskandinavyalı balıkçılar tarafından, solunum yolları iltihaplanmasında kullanılmaya başlandı. Son 40 yıldır yapılan araştırmalar ise köpekbalığı karaciğeri yağının birçok faydası olduğunu ortaya çıkardı. Bu yağın; squalamine (anti-bakteriyel etki ve anti-inflamatuar etki ), Omega-3 grubu ve serbest yağ asitleri (EPA ve DHA) ile A vitamini, D vitamini, E vitamini, demir, çinko ve bakır mineralleri içerdiği ortaya çıktı. 

Köpekbalığı karaciğer yağının faydaları şöyle sıralanabilir;

-Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.

-İçerdiği antioksidan etkisiyle cilde iyi gelir.

-Barındırdığı A vitamini ile şeker hastalıklarına faydalıdır. 

-Soğuk algınlığı, grip, alerji, astım, ekzema ve sedef hastalığına karşı korunma sağlar.

-Romatizmal hastalıklara karşı faydalı olabilir.

-Tümörlerin gelişim sürecini (büyümelerini ve çoğalmalarını) baskı altına almaya yardım edebilir.

-Koroner tromboza (kalp damarlarının kan pıhtısı ile tıkanması)  karşı koruyucu veya önleyici etkisi vardır.