Kabuklu deniz ürünlerinin yararları

Kabuklu deniz ürünlerinin yararları
Istakoz, karides, yengeç ve midye… Denizler, balıklar kadar bu canlılarla da dolu ve kabuklu deniz canlıları olarak geçen bu su ürünlerinin birçok faydası bulunuyor.

Özellikle pişirilme tekniği ile tartışması konusu olan ıstakoz, en pahalı su ürünlerinin başında geliyor. Canlı olarak kaynar suda pişirilmediği takdirde salgıladığı zehir ile etini yenmez hale getiren ıstakoz, kalsiyum, bakır, demir, potasyum, selenyum, çinko ve B1 vitamini bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalar, haftada en az bir kez ıstakoz tüketenlerin, kemik, diş sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu ortaya koymuştur.

Güzellik ürünü midye

Kabuklu deniz ürünlerinin ülkemizdeki en yaygın olarak tüketileni mideyedir. Kozmetik sektörünün de sık sık kullandığı midye, içerisinde büyük miktarda E vitamini barındırıyor ve cildin üzerinde bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. 

Karides

Kabuklu deniz ürünlerinin içerisinde en kaliteli protein içeriği olarak öne çıkan karides, bünyesindeki B12 Vitamini ile de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Birçok deniz ürününde olduğu için barındırdığı iyot sayesinde ileriki yaşlarda meydana gelecek beyin hasarlarından koruyor. 

[ucluhaber]
Peki zararları var mıdır?

Kabuklu deniz ürünleri, tüketmeden önce muhakkak itina ile temizlenmeli. Yeterli şekilde temizlenmeyen kabuklu deniz ürünleri, sindirim sistemi ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Ayrıca hamilelerin salmonella riski taşıması sebebiyle bu ürünleri tüketmemesinde de yarar var. 

Salmonella: İnsan ve hayvanların sindirim sistemi florasında bulunabilen bir bakteridir. Salmonella bakterisi normal pişirme şartlarında etkisiz hale gelir, ölür.

Gıda Gündemi