Tavuktan özür dileme zamanı geldi!

Tavuktan özür dileme zamanı geldi!
Beyaz Et Sanayicileri Ve Damızlıkçılar Birliği Derneği (BESD-BİR) tarafından düzenlenen ‘Tavuk ve Bilimsel Gerçekler’ konferansında, beyaz et konusundaki tüm iddialar masaya yatırıldı.

Beyaz et konusundaki tüm iddialar, 'Tavuk ve Bilimsel Gerçekler' konferansında masaya yatırıldı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Bingür Sönmez: "Bütün bu çalışmalar, araştırmalar, bilimsel incelemeler ortaya koymuştur ki tavuktan özür dileme zamanı gelmiştir. Anneler, çocuklarınızı tavuk etinden değil fast food'dan koruyun."

Konferansın moderatörlüğünü üstlenen Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez: “Kalp sağlığı için yiyin dediğim tavuk yolunda mücadeleye çıktık. Öncelikle şunu bilelim: Tavuk veya yumurtanın yapısının laboratuvar ortamında değiştirilmesi, müdahale edilmesi mümkün değildir. Ayrıca tavuğa hormon vermek, teorik ve pratik olarak mümkün olmadığı gibi çok pahalı olduğu için ekonomik de değildir’’ dedi.

Bu nedenle tavuk üreticileri hakkında bunu söylemek çok yanlıştır. Hormon et değil, yağ yapar. Bu nedenle de üretici kullanmaz. Tavuk eti, derisi yenmediği takdirde en uygun, sağlıklı ve ekonomik olduğu için de en kolay ulaşılabilir protein kaynağıdır.  Bilgi kirliliği ile çocuklarınıza tavuk yedirmemek protein eksikliğine neden olacaktır. Çocukların tavuk eti yemesine engel olmak en büyük yanlıştır, çocuk için en önemli ve ulaşılabilir protein kaynağı tavuktur” diye söyledi.

Sönmez, tavuğun yemi soya konusunda her gün bir şeyler söylendiğini de anımsatarak “Bugün 100 gram bebek mamasının içerisinde 20 bin mikrogram, bir hamburgerde ise 29 bin mikrogram fitoöstrojen bulunuyor. Tavukta ise yalnızca 6 ila 12 mikrogram vardır. Bu hormon konusunda bir bilgi kirliliğidir. Bütün bu çalışmalar, araştırmalar, bilimsel incelemeler ortaya koymuştur ki tavuktan özür dileme zamanı gelmiştir. Anneler, çocuklarınızı tavuk etinden değil, fast food’dan koruyun" diye konuştu.


[ucluhaber]