Tavuk eti fiyatlarında şok gelişme!

Tavuk eti fiyatlarında şok gelişme!
TÜFE hesabındaki resmi rakama göre, tavuk etinin kilogram fiyatı yüzde 20,5 arttı.

TÜFE hesabındaki resmi rakama göre Temmuz 2016-Temmuz 2017 döneminde tavuk etinin kilogram fiyatı yüzde 20,5 artarak, 8,3 liradan 10 liraya çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlenen bilgilere göre geçen yıl temmuzda 8,3 lira olan tavuk etininin kilogramı bu yılın aynı ayında yüzde 20,5 artışla 10 liraya yükseldi.

Aynı dönemde koyun eti kilogram fiyatı yüzde 28,14'lük yükselişle 43,65 liraya çıkarken, dana eti kilogram fiyatı da yüzde 15,07 artarak 43,77 lira oldu.

Ancak Aydinlik.com.tr muhabirinin pazarda yaptığı fiyat araştırmasında resmi rakamlardan farklı fiyatlar görüldü. Örneğin Beypiliç'in ızgaralık kanat kilo fiyatı 18 TL, tabaklı piliç fileto 14 TL, but ise 19 TL olarak görüldü. CP isimli markada da kanat 19 TL, pirzola 14 TL olarak belirlenmişti.

Eskiden "kırmızı et yoksa tavuk eti alırız" söylemi son fiyatlardan sonra iyice tarihe karışmış oldu. Tarım ve hayvancılık politikalarındaki yanlışlar artan fiyatlarla tüketicileri vurmaya devam edecek gibi görünüyor.

"Bayramdan sonra tavuk eti satışlarında gerileme olur"

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, bu yılın 6 aylık döneminde tavuk eti sektörünün büyüdüğünün altını çizerek, söz konusu dönemde beyaz et ihracatının yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini aktardı.

Koca, bayramdan sonra okul sezonunun da açılacağına dikkati çekerek, "Kesilecek kurbanlardan dolayı vatandaşın dolabına et gireceği için Kurban Bayramı'ndan sonra geçici bir süre tavuk eti satışlarında biraz gerileme olur. Üretici fimaların bunu bildikleri için kendi tedbirlerini aldıklarını düşünüyorum." dedi.