Et üretiminde antibiyotik kullanımı azaltılıyor

Et üretiminde antibiyotik kullanımı azaltılıyor
Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kırmızı et üretiminde kullanılan antibiyotiğe kısıtlama getiriyor.

Hayvanların daha çabuk büyümesi için başvurulan yöntemlerden olan antibiyotik katkısına kısıtlama geliyor. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)  geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelgeyle, antibiyotiğe karşı dirençli bakterilerin gelişiminin önüne geçmek için antibiyotik kullanımının azaltılacağını açıkladı.

Türkiye'de ve Avrupa'da kullanılmıyor!

ABD'de hayvanların büyümesi için kullanılan horman yöntemi, Türkiye ve Avrupa'da kullanılmıyor. Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz TUKETBİR (Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği) yetkilileri, Türkiye'de ve Avrupa'da horman kullanımının uzun süredir yasak olduğunu ve sadece ABD'de kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyerek, antibiyotik kullanımının ise sadece hastalık amacıyla veteriner hekim kontrolünde yapıldığını belirttiler. 

Tavuk etinde yasak!

Tavuklarda büyütme amaçlı antibiyotik kullanımı, 2006 yılından itibaren Avrupa Birliği’nde (AB) olduğu gibi Türkiye’de de tamamen yasaklandı. Türkiye’de kanatlı hayvanlarda antibiyotik sadece tedavi amacıyla kullanılıyor. Konu ile ilgili Gıda Gündemi Dergisi'nin Mayıs-Haziran sayısına BESD-BİR (Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği) Başkanı Dr. Sait Koca'nın verdiği kapsamlı röportajı okuyabilirsiniz.

Gıda Gündemi Özel Haber

[ucluhaber]