Sektörün en kapsamlı buluşmasına yoğun ilgi

Sektörün en kapsamlı buluşmasına yoğun ilgi
İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen, gastronomi sektörünün en kapsamlı buluşması Sirha İstanbul’un Satış Müdürü Gökhan Köksal ile standımızda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Dünyanın farklı noktalarında yer alan bir network olan Sirha, her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun katılımla geçti. Sirha İstanbul Satış Müdürü Gökhan Bey ile fuar değerlendirmelerinde bulunduk.

Yıllara göre firmaların ilgisi artıyor mu?

Sirha İstanbul 2013 yılında İstanbul’da düzenlenmeye başladı. Her yıl gerek ziyaretçi gerek katılımcı tarafında gözle görülür bir artış hissediliyor. Kalabalıktan ziyade nitelikli kalabalığa, firma çoğunluğundan ziyade doğru firmalara ve doğru kişilere ulaşmak bizim en büyük hedefimiz. Dolayısıyla firma sayısının artışının dikkatli ve planlı şekilde olması için elimizden geleni yapıyoruz.

Sirha dünyada ve Türkiye’de tamamen Horeca kanalına yönelik faaliyet gösteriyor. Zincir otel-restoranlar ve yeme içme sektörüne yönelik firmaların yer aldığı bir fuar olarak ilerliyor. Sirha; yiyecek içecek sektöründeki perakende hedefi olmayan zincir restoranlar, oteller, kafeler, butik oteller gibi bu sektöre hizmet eden markaların ve tedarikçilerin, gıda ve gıda dışı markaların yer aldığı bir fuar. Bu önemli bir konu. Sirha, Türkiye’deki fuarlar arasında gıdayı ve gıda dışını bir arada tutan tek fuar. Biliyorsunuz ki gıda her zaman ilgi çeker. Ekipman da çok önemli ama gıda ve ekipmanı bir arada sunduğunuzda ziyaretçi açısından çok daha keyifli ve renkli bir hal alıyor. Bu da fuardaki ziyaretçi sayısının artışını ve fuarın daha hareketli geçmesini sağlıyor.

Şeflere yönelik olarak düzenlemiş olduğunuz çalışmalar ve uluslararası etkinlikler gastronomi öğrencilerinin de yoğun ilgisini topluyor.

Sizin de bahsettiğiniz gibi, Sirha bünyesinde birçok uluslararası etkinlik var. Bunlardan bir tanesi de Omnivore. Omnivore için uluslararası bir gastronomi festivali diyebiliriz. Yenilikçi ve sınırları olmayan bir mutfak. Şeflerin farklı reçeteleri farklı şekilde yorumladıkları bir gastronomi festivali. Sirha ile eş zamanlı olarak yapılıyor. Coupe du Monde de la Pâtisserie, dünya pastacılık yarışması. Sirha ile birlikte Türkiye’de düzenleniyor. Bu sene zaten 2017’de Türkiye finali var. Kazanan şefimiz bizi yurt dışında temsil etme şansını elde edecek. Dünyanın en prestijli aşçılık yarışması Bocuse d'Or da Sirha ile beraber Türkiye’ye geldi. Bu sene de 2017 Türkiye Milli Seçmeleri yapıldı. Avrupa seçmelerini geçen şefimiz, 2019’da Lyon’da ana dünya kupasında bizi temsil etme hakkı kazanacak. Bunlar gastronominin gelişimi açısından gerçekten çok önemli etkinlikler. Çünkü dünyaya açılmış oluyorsunuz, farklı şeyler öğrenmiş oluyorsunuz. Tabii ki lokal çok önemli ama bu tip yarışmalar, yurt dışından gelen şefler, reçeteler; vizyonun gelişmesi açısından önem taşıyor. Öğrenciler bizim için çok çok kıymetli. Çünkü onlar gelecek için ve gastronominin gelişmesi açısından çok önemliler. Bu yüzden öğrencilerimizin eğitim hayatına katkı sağlamak için gerek stantlar gerek yarışmalar aracılığıyla destek sağlamaya çalışıyoruz.

Özel Haber / Hande Pusat