Geleneksel taş kırma zeytin Fora'dan

Geleneksel taş kırma zeytin Fora'dan
Edremit yöresinden özenle seçilen ‘Fora Taş Kırma’ zeytinler, tüm tazeliği ve enfes tadıyla hijyenik olarak sofralara ulaşıyor.

Dünyanın ve Türkiye’nin tercihi Fora Zeytin, Ege yöresinde evlerde yapılan geleneksel taş kırma zeytini cam kavanozlarda zeytinseverlerle buluşturuyor. Edremit yöresinden özenle seçilen ‘Fora Taş Kırma’ zeytinler, tüm tazeliği ve enfes tadıyla hijyenik olarak sofralara ulaşıyor.
 
Yüksek kalite zeytinleri Türkiye’nin en iyi zeytin yetiştiren bölgelerinden seçen ve ileri teknoloji ile işleyen Fora Zeytin, sofralarımızın baş tacı zeytini yeni ürün seçenekleriyle zenginleştiriyor.

Türkiye'nin önde gelen zeytin üreticilerinden Fora Zeytin; ürün yelpazesine Ege yöresinde evlerde yapılan geleneksel taş kırma zeytini de ekleyerek zeytin tutkunlarını sevindiriyor.
 
GELENEKSEL TAT MODERN YÖNTEM
 
Geleneksel taş kırma tadı, Fora Zeytin’in modern yöntemlerle ürettiği yeni ‘Fora Taş Kırma’ ürünüyle canlanıyor. Edremit çeşidi zeytinler; sadece su, tuz ve limon tuzu ile hazırlanan salamurasında tatlandıktan sonra, özel makinelerde taş makaralarla baskı uygulanarak kırılıyor. Bir dilim limonla hazırlanan kavanozlarda satışa sunuluyor.
 
OMLET DE YAPIN PİZZA DA
 
Özellikle kahvaltılarda veya ara öğünlerde tüketilen kırma yeşil zeytin, birbirinden farklı tariflere lezzet katmak için de ideal bir tat sunuyor. Kırma zeytin, kahvaltılarda sade olarak tüketebiliyor, ara öğünlerde omlete ya da yumurtaya eklenebiliyor, akşam yemeklerinde pizza yapımında, tuzlu pasta ve böreklerde kullanılabiliyor. ‘Fora Taş Kırma’ zeytin, cam kavanozu açıldıktan sonra buzdolabında saklandığı sürece raf ömrünü uzun süre koruyor.