Zerdeçal ve karabiber mucizesi

Zerdeçal ve karabiber mucizesi

Yediğimiz her gıdanın bizler için faydası vardır. Bazı gıdalar birlikte kullanıldığı zaman etkisi daha da artmaktadır. Özellikle yemeklere lezzet veren, antioksidan özelliğe sahip olan ve hastalıklara şifa olan baharatlar örnek verilebilir.

Zerdeçal, genellikle Asya’nın tropik bölgelerinde yetişmektedir, sarı renkli, ısıya dayanıklı olan güçlü bir antioksidandır. Ana bileşeni olan kurkumin sayesinde güçlü bir antioksidan özelliği olan zerdeçal aynı zamanda gıdalarda renklendirici ve muhafaza süresini arttırıcı etki göstermektedir. Nezle, öksürük, anoreksia, karaciğer rahatsızlığı, damar sertliği ve kanser gibi pek çok hastalığa şifa geldiği bilinmektedir.Karabiber, bünyesinde aktif bileşeni olan piperini barındırmaktadır. Antioksidan, antimikrobiyel, ateş düşürücü etkisi vardır ve baş ağrısı, sindirim sorunları, mide bulantısına faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre karabiberdeki piperin, zerdeçalın ana bileşeni olan kurkuminlerin emilimini arttırır. Bu sayede bu ikilinin hastalıklara karşı mücadele etkisi ve sağlığa yararları yüksek miktarda artar.
Yağda çözündükleri için yağ ile tüketilmesi halinde ise emilimleri fazlaca artmaktadır.

SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Karabiber ve zerdeçal ikilisi, güçlü bir iltihap giderici etki göstermektedir, hastalığın verdiği ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmaktadır. Kanser türlerini önlemeye ve kanser hücrelerinin büyümesini engellemede yardımcıdır. Ayrıca bu ikili bağırsak iltihaplarını azaltarak sindirime yardımcı olmaktadır.