Yaşam kaynağımız

Yaşam kaynağımız

Su, yeryüzündeki yaşamın temel kaynağıdır. Vücutta gerçekleşen tüm metabolik aktiviteler ve sağlık için su gereklidir. İnsan vücut ağırlığının yaklaşık 2/3 ü sudur. Vücuttaki su miktarı yaş, cinsiyet, kilo, boy, fiziksel etkinlik derecesi, sağlık durumları vb. etkenlere bağlıdır. Bu miktar yetişkinlerde %50-%70, çocuklarda ise %65-75 arasında değişkenlik göstermektedir. Yaş ilerledikçe vücuttaki yağ oranı artar ve su oranı azalır. Bu sebeple tüketilen suyun güvenilirliği ve tüketim miktarı oldukça önemlidir.

İçme Suyunun Özellikleri Nelerdir ?

 • İçilen veya kullanılan su, renksiz, kokusuz ve su tadında olmalıdır.
 • Kalsiyum, magnezyum, sodyum gibi vücudun temel ihtiyaç duyduğu elementleri içermelidir.
 • Zararlı bakteriler ve zehirli materyallar içermemelidir.
 • Ph değerinin 6.5-9.5 aralığında olması gerekmektedir.

Suyun Faydaları ;
 1. Tüketilen  gıdaların çözünerek sindirilmesini ve emilimini sağlar.
 2. Kan dolaşımını sağlar.
 3. Vücut ısısını ayarlar.
 4. Metobalizmayı çalıştırır ve kilo vermeye yardımcı olur.
 5. Uykuyu düzenler ve yorgunluğun azalmasını sağlar.
 6. Cilt sağlığına etki sağlar.
 7. Unutkanlık, dikkat problemi vb. beyin fonksiyonlarını düzenler.
 8. Saç sorunlarına ve kepek gibi deri döküntülerine iyi gelir.

Gün İçerisinde Ne Kadar Su Tüketilmelidir ?

Yetişkin bir birey harcadığı enerjinin her kalorisi başına 1-1.5 ml suya ihtiyaç duymaktadır. Bu da günde ortalama 1500-2000 kalori harcayan birinin 1.5-2 litre su tüketmesi gerektiğini göstermektedir. 

T.C Sağlık Bakanlığı Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Başkanlığı, vücuttaki zararlı maddelerin atılması ve vücut sıvı dengesinin korunması için günde 8-10 bardak su içilmesini önermektedir. Fakat bedensel faaliyetlerin fazla olması, ağır egzersizler, ısı değişiklikleri günlük su alım miktarının artmasına sebep olabilir.

Gün içerisinde tüketilen kahve, çay, kola gibi içeceklerin sıvı alımını karşıladığı yönünde görüşler vardır fakat bu görüşler yanlıştır. Hiçbir içecek suyun yerini tutmamaktadır. Aksine bu içecekler sık idrara çıkmaya ve fazla sıvı kaybına sebep olurlar. Bu nedenle bu içecekler ile birlikte önerilen miktarlarda su tüketilmelidir.

Fazla Su Tüketiminin Zararları

Her gıda gibi suyun fazla tüketimi de sağlık problemlerine yol açabilir. Who tarafından  günlük 5 lt’den fazla su tüketiminin sağlık problemlerine yol açtığı ispat edilmiştir. Fazla su tüketimi vücuttan fazla su atımına sebep olmaktadır. Bu durum fazla  mineral kaybına yol açar. Aynı zamanda fazla su tüketimi kanı sulandırır. Damarlara ve kalbe fazla yük binmesine neden olur. Boşaltım için ise böbrekler daha fazla sıvıyı süzmek zorunda kalır.

Sonuç olarak; fazla su tüketimi vücuttaki organların gereğinden fazla çalışmasına ve yorulmasına, dolayısıyla sağlık problemlerine neden olmaktadır. 

YAZARIN SON 5 MAKALESİ