Mucizevi Hurma Reçeli

Mucizevi Hurma Reçeli

Hurma her derde deva olmasının yanında protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin, zengin olduğu kadar besleyici ve oldukça doyurucu bir meyvedir. Yeni doğmuş bir bebeğin damağına anne sütünden bile önce sürülen bir meyvedir hurma.

Erkeği ve dişisi olan bir meyve. Evet, evet yanlış okumadınız. Hurmanın erkeği ve dişisi vardır. Bu özelliği ile insan eli değmeden olmayan ya da olamayan bir meyvedir hurma…

Hurma meyvesi yenen, reçeli yapılan hatta her ne kadar ülkemizde pek yaygın olmasa da şerbeti, pekmezi, kahvesi ve marmelatı vardır ve hepsi birbirinden lezzetli ve farklı aromaya sahiptir. Aslında her insanın en azından mutlaka bir kez denemesi gereken harikulade lezzetlerdir. Esasen yazımızın başlığı olan hurma reçelinin faydalarını anlayabilmek için öncelikle hurmanın ne kadar muhteşem bir meyve olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Hurma yeryüzünde yaklaşık 8.000 yıldır bulunur. İçerisinde 14 ayrı yağ asidi barındırır, karbonhidrat (şeker) içeriği yüksek (çeşidine göre %45 ila %80 arasında), kaliteli protein içeren (genel olarak %2), C vitamini, A vitamini, B vitamini (B1 ve B2) yönünden zengin ayrıca mineral madde oranı % 2-4 arasında olan, demir, kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum ve fosfor minerallerini içeren bir meyvedir. Hurmada bulunan proteinler insan vücudunun sentezleyemediği ve mutlaka dışarıdan alınması gereken elzem(esansiyel) aminoasitlerinde tamamını içermektedir.

Hurmada bir insan vücudunun hayatta kalabilmesi için gerekli her şey ( karbonhidrat, yağ, protein, vitaminler ve mineraller) var. İşte tam da bu içeriğinden dolayıdır ki, insan yalnızca hurma yiyerek hayatını devam ettirebilir. Evet başka hiçbir meyvede böyle muhteşem bir özellik yoktur.

Hurma içerdiği vitamin ve mineraller yönüyle de insan sağlığına faydalıdır. B1 ve B2 vitamini içerdiği için harikulade bir dinlendirici, sakinleştirici ve rahatlatıcıdır. Yine içerdiği A vitamini ile de tam bir göz dostudur. Hatta derler ki, ikinci dünya savaşında pilotlara gece uçuşundan önce hedefi daha net görebilsinler diye hurma yedirirlermiş.

Tüm bu özelliklerinin yanında hurmanın kanı temizleme, tansiyonu düşürme, duymayı kuvvetlendirme, kolesterolü kontrol altına almaya yardımcı olma, böbrekleri temizleme gibi bilimsel olarak kanıtlanmış birçok şifası bulunmaktadır. Hatta hurma suyunun böbrek taşlarını yok ettiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

İshal ya da kusma hadisesi olan kimseler de mutlaka hurma yemelidir. Çünkü vücut fazla miktarda su, tuz, sodyum ve glikoz kaybeder ki, hurmada tüm bu unsurlar fazlasıyla bulunmaktadır. Ayrıca hurmanın kanser oluşumunu engellediği bilimsel olarak da artık ortaya konmuştur. Hurmanın çokça tüketildiği Arabistan yarımadasında kanser vakalarına da pek rastlanmamaktadır.Tüm bunlarla birlikte yapılan araştırmalar hurmanın hamile kadınlar içinde çok faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Yüksek miktarda glikoz ve nişasta içerdiği için hamilelere güç vermektedir.

İşte bütünüyle bakıldığı zaman, hurma baştan aşağıya mucizevi bir meyvedir. Yine tam da bu noktadan yola çıkarak harikulade özellikleri olan bir meyveyi sadece meyve olarak değil hayatımızın her aşamasında farklı ürünler, farklı lezzet ve tatlar şeklinde de tüketmeliyiz.

Tabi bunların en başında sofralarımızın vazgeçilmezi, sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı reçel… Özellikle farklı bir lezzet arayanlar ve sağlığına önem verenler için mutlaka ama mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir hurma reçeli. Gün boyunca enerji ihtiyacını karşılayacak olan hurma reçeli, farklı lezzet ve tatlara açık, formuna özen gösteren insanların sofrasında vazgeçilmeyecek bir yere sahip olacaktır. Yazının en başında da belirtmiştik. Hurma sadece reçeli değil şerbeti, kahvesi, pekmezi, marmelatı da yapılabilen bir meyve. Mesela hurma pekmezi daha hafif bir üründür. Kahvaltı sofralarında tahinle muhteşem ikili olmaya adaydır. Çikolataya yakın bir tat elde edildiğinden çocuklarda mutlaka sevecektir. Unutmadan hemen söyleyelim hurma kahvesini de mutlaka denemelisiniz.

Evde reçel yapımının da püf noktaları var elbette. Eğer taze hurmadan reçel yapacaksanız önce hurmaların çekirdeklerini çıkararak işe başlayabilirisiniz. 10 tane hurmaya yarım kilo şeker yeterli olacaktır. Tabi yeteri kadar su, yarım limon ya da biraz limon tuzu. Aslında bitti bile… Önce şerbeti kaynatıp sonra hurmaları içine attınız mı reçelimiz hazır. Olmamış ham hurmadan da yapabilirsiniz. Tabi onun işlem aşamaları biraz daha farklı. Hangisini yapmak isterseniz artık. Tercih sizin.