Goji berry faydalı mı?

Goji berry faydalı mı?

Özellikle Tibet ve Asya Bölgesi'nde tüketilen bir meyve olan Goji Berry yeni yeni Türkiye ve dünyada tanınmaya başlamıştır. Vitamin ve mineral içeriği bakımından çok kaliteli bir meyvedir. Ancak zayıflama üzerine etkisini kanıtlayan hiçbir araştırma yoktur.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki; hiçbir ilaç, hiçbir besin tek başına zayıflatma etkisi göstermez. Bir besini ve ilacı alacaksınız, ancak besin alımınızda, düzeninizde hiçbir değişiklik yaratmayacaksınız ve de kilo vereceksiniz. Bunun olması mümkün değildir. Zayıflamaya etkisi olduğu söylenen tüm besinler ve ilaçlar, ya iştahı kapatıyordur ve besin alımını engelliyordur ya da alınan besinlerin emilimini azaltarak gaita ile dışarı atımını sağlıyordur. Bu durumda zayıflama, ilacın veya besinin bırakılması ile son bulur ve yeme alışkanlığınız değişmediği için verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almanıza neden olur. Yani sürdürülebilir bir kilo kaybı sağlamaz.

Gelelim Goji Berry'ye…

• Evet, en yüksek antioksidan içeriğine sahip yiyeceklerinden biridir ve yaşlanmadan kanser oluşumuna kadar çok olumlu etkileri vardır. Asya'da insanların neden bu kadar uzun yaşayabildiklerine şaşmamak lazım.

• Proteinden zengin ender bir bitkisel kaynaktır ve vücut için gerçekten çok önemli onlarca minerali barındırır.

• Tam bir C vitamini, B vitaminleri ve E vitamini kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinirlere çok iyi gelir.

• Mantar ve zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

• İçeriğindeki yüksek A vitamini göz sağlığı için çok değerlidir.

goji berry ile ilgili görsel sonucu

Dikkat edilmesi gereken durumlar

Polene karşı alerjisi olanların Goji Berry tüketmemesi gerekir. Tüketilmesi durumunda polen alerjisini tetikleyeceği gibi nefes darlığı, deri döküntüleri ve kızarma, bulantı veya baş dönmesine neden olabilir. Hipertansiyon ve şeker hastalarının da Goji Berry tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Hipertansiyon ilaçları ile etkileşime girerek tansiyon ilacının etkisini fazlasıyla artırabilir ve ani tansiyon düşmesine ve bayılmalara yol açabilir. Aynı şekilde şeker ilacıyla da etkileşime girerek, hipoglisemik ataklara neden olabilir. Bu etki özellikle tip 1 diyabetliler için hayati önem taşır.

Günlük alınan miktarı da önemlidir. Zayıflamaya yardımcı diye fazla miktarda tüketilirse, içeriğindeki atropinden dolayı konsantrasyon eksikliği, görme sorunları ve kusmaya neden olabilir. Bir başka ilaç etkileşimi de kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullananlarda ortaya çıkar. Yine ilaç etkileşimini artırarak kanama riskini artırabilir.

Fazla miktarda selenyum içerir. Selenyumun yüksek miktarda alınması gastrointestinal sistemde (vücudun çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım olaylarının gerçekleştiği ağızdan anüse kadar olan bölümüdür) bulantı ve kusmaya yol açarken, depresyon riskini artırabilir.

YAZARIN SON 5 MAKALESİ