Fit mi olmak istiyorsun?

Fit mi olmak istiyorsun?

Herkes sağlıklı ve fit görünmek ister. Dönem dönem kilo verme çabalarına başvurur. Süreçte kilo verir, yeniden kilo alır veya bazen kilo veremez. Bu durumlar kişilerde motivasyon kayıplarına, umutsuzluklara veya bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu yazımda kalıcı zayıflamak ve sağlıklı bir ömür geçirmek için nasıl bir mutfak düzeninizin olması gerektiğinden bahsedeceğim.


1- Mutfak tipini belirle: Bunun için mutfağınızdaki buzdolabınızı, dolaplardaki gıdaları ve alışveriş sepetlerinizi düşünmenizi istiyorum. Siz en çok hangi tür gıdaları satın alıyor ve mutfağınızda bulunduruyorsunuz? Mutfak tipleri:

a) Unlu mutfak

b) Yağlı mutfak

c) Şekerli mutfak

d) Telefon mutfak (hazır yemekler)

e) Gazlı mutfak (asitli içecekler)

f) Paketli mutfak (sağlıksız atıştırmalıklar)

g) Hepsi

2- Sınır dışı et: Mutfak tipinizi belirledik. Şimdi sınırları çizelim. Yüksek kalorili ve sağlıksız gıdalar ile aranıza büyük bir mesafe koyma vakti geldi. Tüm sağlıksız gıdaları mutfağınızdan sınır dışı etmelisiniz ve alışveriş listenizden çıkarmalısınız.

3- Beslenme davranışını değiştir: Mutfağınız ve alışveriş listeniz değişince baktınız yeni yeni gıdalar mutfağınızda yerini alıyor. Artık beslenme davranışınız da değişmeli. Asitli içeceklerinizi ayran, maden suyu ve doğal limonata ile değiştirmeyi; dürüm, beyaz ekmek yerine tam tahıllara transfer olmayı; şerbetli tatlılar yerine ölçülü minik sağlıklı tatlara; kızartma yerine fırın ve tencere yemeklerine geçmeye başladık mı, evet oluyor beslenme davranışınız değişiyor.

4- Aç kalma: Sağlıklı beslenmeye adapte olurken çok kritik dönemler vardır, bu dönemde ancak tok isen kazanırsın, eğer açsan sağlıksız yiyecekler daha ağır basar ve hızla eski günleri hatırlatır. Ama sen bu püf noktayı artık biliyorsun, kendini aç bırakma ve 3 ana öğün mutlaka yap, özellikle kahvaltıyı atlama yoksa poğaçanın kokusu çok uzaktan bile gelir.

5- Uzman önerisi ve desteği al: İşler iyi gidiyor ve sağlıklı besinlere iyice alıştın. Şimdi kalıcı ideal ağırlığına ulaşman için sana uygun planlanmış beslenme programını diyet uzmanına danışmalısın, böylece yağ ağırlıklı kalıcı ağırlık kaybın sağlanmış olacak.

6- Yine mutfağa dön: Mutfak ile başladık ve yine mutfak ile bitirelim. Tabaklarını, kepçelerini, hatta bardaklarını küçük boyutlarda tercih etmelisin. Yağ satın alma tarihini kaydetmeli, ne kadar sürede bitirdiğini takip etmelisin. Mevsiminde almalı, dondurma işlemi yapmalısın. Öğle yemeğini kendi mutfağındaki gıdalarla yapmalısın. Tuz tüketimini azaltmalı, su tüketimini artırmalısın.

Herkese sağlıklı bir hayat diliyorum.