Elimizdeki güçlü koz Keçiboynuzu

Elimizdeki güçlü koz Keçiboynuzu

Ülkemizin de içerisinde bulunmuş olduğu Koronavirüs pandemisi nedeniyle, toplumlar ciddi bir tedirginlik içerisinde. Virüsün akciğere bağlanarak tutunması ve orada gelişerek hastalığı oluşturması konusunda yapılan açıklamalar sonucu, pek çok kişi dikkatini bağışıklık sistemini güçlendirme noktasına yöneltti.  

Fonksiyonel yapısıyla Keçiboynuzu, özellikle bu süreçte arayışımıza cevap verecek nitelikte bir besin olarak öne çıkıyor.  

Keçiboynuzu bitkisi, Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Akdeniz iklimi görülen ülkelerde yetişmektedir. % 90 meyve eti , % 10 çekirdekten oluşan Keçiboynuzunun, kuru madde bazında %52-62 toplam şeker içerdiği ve bu toplam şekerin de %34-35 sakaroz, %7,8-9. 6 glikoz, %10,1-12,2 fruktoz olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak 100 g keçiboynuzu 25.83 g diyet lifi, 4.18 g protein, 0.69 g yağ içermektedir.

Keçiboynuzu, meyvesi ve kendisinden elde edilen ürünler ile uzun zamandır raflarda yer almaktadır. İçerisinde bulunan şeker miktarı fazla olduğu için, suda çözünmeyen diyet lif içeriği ile glisemik indeksi düşük gıdalar sınıfına girmektedir. Keçiboynuzu yapısında ayrıca gallik asit bulundurmaktadır. Gallik asit, çok yönlü bir maddedir. Bu maddenin özelliklerini artıran, takviye eden ve keçiboynuzunda bulunan paramotor maddelerdir. Keçiboynuzunun bu özellikleri sayesinde yapılan çeşitli araştırmalar ile akciğerlerimiz üzerinde önemli bir etkisi bulunduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca içersinde bulunan E vitamini sayesinde; öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlık gibi hastalıklar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Keçiboynuzu bitkisi çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Keçiboynuzu pekmezi olarak çok rahat tüketimi mevcutken, mekanik işlemlerle öğütülerek keçiboynuzu unu olarak da birçok ürüne “fonksiyonel ürün olma özelliği” katmıştır. Ayrıca herhangi bir işlem uygulamadan, meyve gibi tüketilirken, belli teknikler uygulanarak ülkemizin de vazgeçilmezi olan çay şeklinde de tüketilebilmektedir.

Herkesin sağlıklı beslenme ve doğal yöntemlerle bağışıklığını güçlendirmeye çalıştığı bu dönemde, maddi olarak kolay ulaşılabilir bir ürün olması Keçiboynuzunun tercih edilme nedeni olabilir. Bu süreçte yaşamımıza dahil edeceğimiz bu besininin adını, yakın zamanda çok daha fazla duyacağımıza eminiz. 


Aycan ACET
Gıda Mühendisi