Zeytinin bu faydasına inanamayacaksınız

Zeytinin bu faydasına inanamayacaksınız
Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan zeytinin dişler için olumlu etkisini anlattı. İlker, zeytinin diş etlerine ve diş eti kanamasına iyi geldiğini de belirtti.

Zeytinin tuzlu suya koyarak bir müddet bekletilip bu suyla gargara yapıldığında çok faydası olduğunu belirtti.

Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, “Güzel ve sağlıklı dişlerin, estetik avantajlarının yanı sıra genel vücut sağlığımıza da olumlu etkisi vardır. İhmal edilen küçük bir çürük, romatizmaya, ülsere, böbrek, kalp-damar hastalıklarına ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir” dedi.

Sabah ve akşam dişlerin fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı ve gargaralar ile de ağız ve diş sağlığı temizliğinin yapılması gerektiğini ifade eden Arslan, “Günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenme ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir. Beslenmede önemli olan vücut için gerekli her türlü karbonhidrat, mineral, vitamin ,protein gibi tam besinlerin dengeli bir şekilde alınmasıdır. Ağzınız kuruduğunda şekersiz naneli sakız çiğneyin.

Bu tükürük bezlerinin çalışmasına yardımcı olur. Havuç, elma gibi lifli ve çok sert besinleri yemek dişleri temizler ve güçlendirir. Ağız kokusunu önlemek için gargaraya batırılmış yumuşak bir fırça ile dilinizin en arkasını fırçalayabilirsiniz. Gece yatmadan önce biraz süt için veya peynir yiyin. İçlerindeki protein dişlerinizi güçlendirir. Yanınızda diş fırçanız yoksa ağzınızı tuzlu su ile çalkalayın”
ifadelerini kaydetti.

Çileğin, kanamayı durdurucu bir etki yaptığına dikkat çeken Arslan, “Yüzeydeki zorlanmaları ortadan kaldıran ve plak oluşumunu engelleyen malik asit (beyaz, kristal yapılı, katı organik asit) içerir. Karbonattaki sodyum bikarbonat, köpürmeyi sağlayarak diş yüzeylerindeki lekeleri çıkarır. Tuzlu suya zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kaldıracaktır. Çikolata, şeker, lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması veya bol su ile çalkalanması gerekmektedir” açıklamalarında bulundu.