Kadınlara özel 9 gıda! Bir nedeni var...

Kadınlara özel 9 gıda! Bir nedeni var...
Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, özellikle 35 yaş sonrası kadınların beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, özellikle 35 yaş sonrası kadınların beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini söyledi ve 9 süper gıda önerisinde bulundu.

9 süper gıda ve faydaları:

HAVUÇ

A vitamini içeriği de yüksek olarak bilinen havuç, hem sinir sistemi hem göz hem de cildimiz için oldukça önemli bir gıdadır. Ayrıca cilde parlaklık verir, nem kazanmasını sağlar ve yenilenmesine yardımcı olur. Kabızlığa iyi gelir, kalp dostudur ve iltihabik hastalıklarda etkilidir. 

KİVİ

Hem vücuda mutluluk veren seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur hem de cildi güzelleştirir ve besler, kolestrerol düşürücü ve tansiyon düşürücü etkileri de bulunmaktadır. C vitamini içeriği yüksek olan kivinin içeriği hücre DNA’sını korur, kan şekeri regülasyonuna yardımcıdır.

DÜŞÜK YAĞLI YOĞURT

Henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte, haftada üç ila beş kez tüketilen az yağlı yoğurdun kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığı yolunda görüşler var. Ayrıca uzmanlar yoğurtta bulunan faydalı bakterilerin (probiyotikler) insan sağlığına çok olumlu etkileri bulunduğunu söylüyor. Bağırsakları ve sindirim sistemini düzenliyor, rahatlatıyor. Ayrıca kadınlarda mide ülseri ve vajina enfeksiyonu risklerini azaltıyor.

D VİTAMİNİ İLE TAKVİYE EDİLMİŞ AZ YAĞLI SÜT VEYA PORTAKAL SUYU

Kadınların günde belirli miktarlarda D vitaminine ihtiyacı bulunuyor. Kalsiyumun kemiklere faydalı olabilmesi için bağırsaklarda emilmesi gerekiyor. D vitamini alımı kadınlarda kalsiyum kaybı nedeniyle kemik kırılmalarına kadar olumsuz sonuçlara yol açabilen osteoporozun yanı sıra şeker hastalığı, multipl skleroz (MS), göğüs, kolon ve yumurtalık kanseri risklerini de azaltıyor. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar D vitamininin bağırsak ve yumurtalık kanserini önlediğini ortaya çıkardı.

BROKOLİ

Özellikle cilt sağlığı üzerinde oldukça fazla olumlu etkisi olan brokoli, antioksidan özelliği ile cilt yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı geciktirir. Cildimizi esnek tutar, morarma ve çürümenin önüne geçer, kansere karşı korur. Ayrıca akne oluşumunu da önler ve cilt kuruluğunu azaltır. Bunun yanında mide ve bağırsak sistemimizin düzenlenmesinde de olumlu etkileri vardır.

FASULYE

Kadınların haftada en az üç dört kez yemelerinde büyük yarar olan fasulye protein ve lif açısından da son derece zengin bileşimleriyle, kalp krizi ve göğüs kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca kadınlık hormonlarının dengeli ve istikrarlı olmasına katkıda bulunuyor. Uluslararası kanser araştırmalarına yer veren International Journal of Cancer adlı bilimsel makale dergisi araştırmacıların fasulye türlerinin ve mercimeğin göğüs kanserini önleyici etkileri olabileceğine dair bazı çalışmalarda bulunduğunu duyuruyor.

ÇİLEK VE BÖĞÜRTLEN

Çilek, böğürtlen, kızılcık ve ahududu gibi meyveler aynı şarapta olduğu gibi anti kanserojen özelliklere sahip ve hücre onarıcı olduğu bilinen antokyan maddesini içerirler. Antokyanlar meme, mide ve bağırsak kanseri risklerini azaltan önemli antioksidanlar arasındadır. C vitamini ve folik asit açısından çok zengin olan bu meyveler, bunun yanında birde cildin yaşlanmaya karşı korunmasına da katkıda bulunuyorlar.

DOMATES

Kadınların domates, kan portakalı ve karpuz gibi likopen zengini gıdaları haftada üç - beş kez tüketmelerinde fayda var. Çünkü güçlü bir antioksidan olan likopenin erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığı gibi, kadınlarda da meme kanseri riskini azalttığını ortaya koyan yeni araştırmalar bulunmaktadır.

YAĞLI BALIKLAR

Haftada iki üç kez yenebilecek bu balıklarda en yararlı unsur Omega-3 yağ asitleridir. Somon, sardalye vb. gibi balık çeşitleri, hücre zarını güçlendirdiği bilinmektedir. Bunun yanında kalp hastalığı, hipertansiyon, depresyon, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı korunmaya katkıda bulunuyorlar.

[ucluhaber]