Küresel Beslenme Sorunu

Küresel Beslenme Sorunu
Bir araştırma, tüm dünyada, 5 yaş altındaki çocukların % 45'inin yetersiz ve dengesiz beslenme nedeniyle öldüğünü ortaya koydu.

Tıp dergisi Lancet'te yayımlanan araştırmaya göre, beslenme bozuklukları nedeniyle her yıl beş yaş altındaki üç milyondan fazla çocuk yaşamını yitiriyor.

Araştırmaların sonuçları, yaşamın ilk bin gününde, yani doğumdan iki yaşına gelen kadar olan dönemin insan sağlığı üzerinde kalıcı etkileri olduğunu ortaya koydu. Bulgular, yetersiz ve dengesiz beslenmenin ciddi bir ekonomik etkisi bulunduğuna da işaret ediyor. Beslenme bozuklukları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ile ilgili işgücü kaybı dünyaya kişi başına 500 dolara mâl oluyor.

Birleşmiş Milletler'in kısa süre önce yayınladığı bir rapora göre, beslenme bozuklukları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ve işgücü kaybı dünyaya kişi başına 500 dolara mâl oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Enstitüsü'nden Prof. Robert Black başkanlığındaki ekip, düşük ve orta gelirli ülkelerde 2008'den bu yana kayıtlara geçen hamile kadınlar ve çocuklarda yetersiz beslenme ve obezite vakalarını inceledi. Araştırmada, ülkelerin ulusal beslenme programları da değerlendirildi. Prof. Black ve ekibi, küresel boyutta bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, 2011 yılında 165 milyon çocukta bodurluk (yaşa göre kısa boy) 50 milyon çocukta da boya göre düşük kilo belirlendiğini açıkladılar.

YOKSUL ÜLKELERDEKİ DURUMA MÜDAHALE EDİLMELİ

Araştırmacılar, yetersiz ve dengesiz beslenmeyle ilgili olarak, uzlaşma sağlanmış 10 değişikliğin dünya genelinde yüzde 90 oranında uygulanmasıyla 34 ülkede 900 bin yaşamın kurtarılabileceğini belirtiyorlar.

Raporda, yeterli ve düzenli beslenme sorununun küresel bir öncelik haline gelmemesi durumunda, yoksul ülkelerin içinde bulundukları durumdan kurtulmasının mümkün olmadığı vurgulandı. Gelişim konusunda uzmanlar, bu hafta sonu, İngiltere ve Brezilya hükümetlerinin ev sahipliğini yaptığı bir beslenme zirvesinde buluşuyorlar.