Bu beslenme değişikliği ile erken ölümlerin üçte biri önlenebilir

Bu beslenme değişikliği ile erken ölümlerin üçte biri önlenebilir
Bunu beğenmeyeceksiniz. Harvard Tıp Fatülkesindeki bilim insanlarının yaptığı yeni hesaplamalara göre, eğer hepimiz vejetaryen bir beslenme düzenine geçmiş olsaydık, erken ölümlerin üçte bire kadarı önlenebilirdi.

Et yememenin pek çok faydası olduğunu zaten biliyoruz ancak bu son rakam, önceki tahminlerden çok daha yüksek.

Çalışma henüz hakem denetimli bir bültende yayınlanmadı, bu yüzden şimdilik bu rakamlar konusunda şüpheci olmamız lazım. Ancak böyle cesur iddialar, daha fazla araştırılmayı hak ediyor.

Yapılan tahminler ülkeler arasında değişiklik gösteriyor ancak, her yıl küresel çapta gerçekleşen yaklaşık 30 milyon ölüm “önlenebilir” olarak sınıflandırılıyor; bu ölümler obezlik, sigara içmek, kötü beslenmek vb. gibi, muhtemelen hakkında bir şey yapabileceğimiz şeylerden kaynaklanıyor.

Bu rakamları üçte bir oranında azaltmak, büyük bir başarı olurdu.

Ayrıca Harvard Tıp Fakültesindeki araştırmacılara göre, bitkilere dayalı bir beslenme düzenine geçmiş yapmak da bu konuda sanılandan daha büyük bir rol oynayabilir.

The Telegraph gatesinin söylediğine göre, takım üyesi Walter Willett şöyle diyor: “Sağlıklı ve daha fazla bitki temelli bir beslenme düzenine geçerek ölümleri ne kadar azaltabileceğimize bakıp bazı hesaplamalar yapıyorduk. Bu beslenme düzeninin tamamen vegan olmasına gerek yok. Tahminlerimiz, ölümlerin yaklaşık üçte birinin önlenebileceği yönünde”

“Fiziksel faaliyet veya sigara içmemek hakkında konuşmuyoruz bile. Üstelik bunlar sadece kanserden kaynaklanan ölümler değil, bütün ölümler. Burada muhtemelen gerçek değerin altında bir tahmin söz konusu. Ayrıca obezliğin önemli olduğu ve obezliği ayarladığımız hesaba katılmıyor.”

Daha önce bahsettiğimiz gibi, bu konuda henüz bir tez görmedik ve diğer bilim insanları da Willet ile meslektaşlarının ortaya koyduğu rakamları henüz incelemediler.

Yine de toplantıdaki diğer katılımcılar, vejetaryen bir beslenme düzeninin, önlenebilir ölümleri durdurma konusunda daha önce yapılan çalışmaların öne sürdüğünden daha fazla şey yapabileceğine katıldılar.

Kısacası, daha sağlıklı olan bir beslenme düzeninin, vücut sağlığının neredeyse diğer tüm kısımlarında zincirleme bir etkisi var.

Kanada’daki Toronto Üniversitesinden David Jenkins de Tedavi İçin Birlik etkinliğindeydi ve ovada yaşan gorillerin beslenme düzeninin incelendiği bir araştırma sundu; bu beslenme şekli, bitki sapları, yaprakları ve meyve bakımından zengin.

Aynı beslenme düzeni insanlara uygulandığında, insanların kolesterol seviyesinin sadece iki haftada yüzde 35 düşmesine yol açtı.

Peki bu beslenme düzenlerini bizim için bu kadar iyi hale getiren şey ne?

Uygun şekilde yönetilen vejetaryen bir beslenme düzenindeki besinlerin tansiyonu düşürdüğü , kalp krizi tehlikesini azalttığı ve vücut kitle endeksini (VKE) azalttığı biliniyor. Bununla birlikte, yapılan çalışmalar, belirli kırmızı etleri yemenin kanser tehlikenizi artırdığını göstermişti.Bunlara, bakım ve idare gerektiren çiftlik hayvanları olmadığında ortaya çıkacak çevresel faydaları da eklediğiniz zaman, etsiz bir beslenme düzeninin faydaları hızlı bir şekilde artmaya başlıyor. Bunun yanısıra vejetaryenlerin ne yediklerine dikkat etmeleri gerekiyor; özellikle de, tipik olarak etlerden sağlanan protein, kalsiyum, demir ve B12 vitaminini aldıklarından emin olmaları lazım . Bu yüzden, bir tane beslenme düzeni kesinlikle bütün insanlar için mükemmel olmaz.

Bu son çalışma, biz insanlar için eti azaltmanın sandığımızdan daha iyi olabileceğini olabileceğini öne sürüyor; en azından erken bir ölümü önleme bakımından. Ayrıca, etten tamamen vazgeçelim ya da vazgeçmeyelim, bu araştırmadan bütün beslenme düzenleri için bir şeyler öğrenebiliriz.

The Telegraph gazetesinin bildirdiğine göre, Sorumlu Tıp Hekimleri Kurulunun başkanı Neal Barnard, toplantıda şöyle söylemiş: “Bence insanlar, sağlıklı bir beslenme düzeninin sadece çok hafif bir etkiye sahip olduğunu ve vejetaryen bir beslenme düzeninin, biraz kilo vermenize yardımcı olabileceğini sanıyorlar”

“Ancak bu beslenme düzenleri uygun şekilde yapılandırıldığı zaman, bence son derece güçlü oluyorlar.”