İhracat kapasitesini artırdı

İhracat kapasitesini artırdı
59 yıllık tecrübesiyle; Türkiye, Avrupa ve MEA Bölgesi’ne yanmaz yapışmaz pişirme grubu ve kahve ürünleriyle ihracat yapan Cem Bialetti, İzmit’teki yeni fabrika yatırımıyla, inovatif ürün tasarımlarına ve teknolojiye yaptığı yatırımlara aralıksız devam ediyor.

CEM Bialetti Genel Müdürü Bökehan Şahbaz, yanmaz yapışmaz yüzeyli mutfak gereçleri sektörüne dair firma bünyesindeki gelişmeleri ve hedeflerini içtenlikle anlattı.

Cem Bialetti ile yollarınız nasıl kesişti?


Ticarete, küçük yaşlarda, okuldan çıktıktan sonra aile şirketimize giderek; muhasebeden satış-pazarlamaya kadar birçok bölümde çalışarak başladım. Yani benim bu alanda ilkokulum, aile şirketimizdi. Aslında ben bu deneyimi sadece ilkokul sandım. Ancak bu süreç hayatımın her döneminde bana eşsiz deneyim ve bilgi kattı. Bazen aile mesleğine devam etmektense profesyonel hayata atılmak daha cazip gelebiliyor. Ben de bu yönde bir karar verdim ve Satış Temsilcisi olarak Koç Grubu’nda işe başladım. Elimde çanta il il tüm Türkiye’yi gezerek IT ürünleri satabileceğimiz yeni bayiler araştırdım. Temelde ticari eğitim olunca, bunu akademik kariyerle sağlamlaştırıp üzerine sabır ve azim eklendiğinde başarı da beraberinde geliyor. Kısa zamanda önce Bölge Müdürü, akabinde Türkiye Satış Müdürü olarak uzun yıllar Koç Grubu’nda beyaz eşya, elektronik ürünler vb. tüm ürün gruplarının satış, pazarlama gibi birçok farklı biriminde çeşitli görevler aldım.

Koç Grubu’nda çalışmaktan her zaman gurur duydum, çok sağlam dostluklar edindim ve kelimelerle ifade edemeyeceğim kadar deneyim kazandım. Koç Grubu’ndan ayrıldıktan sonra yine aynı sektörde faaliyet gösteren çok uluslu bir İtalyan firmasında üst düzey yöneticilik görevime uzun yıllar devam ettim. Farklı sektörde yer almasına rağmen, gerek pazar dinamizmi gerek ise firma olarak önünde muazzam fırsatlar olduğuna inandığım, alanında en köklü ve tanınmış marka olan Cem Bialetti’nin; hem Türk hem de İtalyan kimliği ile global sinerjisine ve sorumlusu olduğumuz pazarlardaki kazanımlarına katkı sağlamak amacıyla firmaya katıldım. Çok hırslı ve deneyimli bir kadro ile burada çalışmaktan ve bu büyük ailenin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Bu vesile ile verdikleri desteklerden dolayı tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Cem Bialetti’ye başarıyı yakalatan etkenler nelerdir, kısaca anlatır mısınız?

Cem Bialetti olarak her zaman yenilikçi, takip edilen ürün ve kalite politikamızla; Türkiye, Avrupa ve MEA bölgesindeki birçok ülkeye hem Cem markalı yanmaz yapışmaz ürünler hem de İtalyan markamız Bialetti kahve pişiricileri ile hizmet vermekteyiz.

Cem markası, Türkiye pazarında yanmaz yapışmaz pişirme grubunda, hem geleneksel hem de modern kanaldaki en köklü oyuncudur.

Ayrıca Cem Bialetti uluslararası bakış açısıyla çalışan, küresel Bialetti sinerjisi ile derin deneyime sahip %100 yabancı sermayeli köklü bir firmadır.

Türkiye’nin en güçlü ve en yaygın dağıtım ağına sahip iş ortaklarımızla Türkiye’nin her noktasına dağıtım yapmaktayız. Konusunda uzman ve seçkin satış ekibimiz, iş ortaklarımız ile bir aile gibi beraberce uyum içinde çalışmaktadır. Ayrıca, ulusal ve yerel marketlerin tamamına yakınında bulunmaktayız. Tüm bunlar bize %80’in üzerinde marka bilinirliği ve yüksek marka sadakatini getirmektedir.

Saha ziyaretlerine çok önem veriyoruz. Satış/pazarlama ekiplerimiz her gün iş ortaklarımızı ve alt bayilerini ziyaret ederek güncel pazar analizleri yapıyor, bu bilgileri merkez ofisteki ilgili birimlere düzenli raporluyor. İlaveten, iş ortaklarımız ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında toplantılar düzenleyerek; hem fikir alışverişi yapıyoruz hem de sahadan gelen talepleri karşılıklı değerlendirerek, tüketici ihtiyaçlarına yönelik yeni strateji ve hedefleri birlikte belirliyoruz.

Cem Bialetti projelerine ilişkin yorumlarınızı alabilir miyiz?

Türkiye, 2017’de %7,4 gibi rekor bir seviyede büyüdü. Bizim de parçası olmaktan gurur duyduğumuz bu başarıyı öngörerek hayata geçirdiğimiz yeni fabrikamızda; çevre dostu, insan odaklı, güncel teknolojik donanımlara sahip yüksek Ar-Ge yatırımlarımız mevcuttur. Yeni fabrikamızda pek çok yeniliğe başvuracağımız ve üreteceğimiz mutfak gereçleri yurt içinin yanı sıra ihracat ile dünyanın dört bir yanına ulaşacaktır.

Yeni çıkan serilerimiz ile ihtiyaçlara hızlı cevap verebilmek için bu büyümenin daha da artacağı beklentisi içindeyiz. Yeni trendler ve üstün yapışmaz kaplama teknolojileri ile yeniliklerin öncüsü olarak, önümüzdeki tüm zorluklara göğüs gerip, hedeflediğimiz satış grafiği ve karlılığa ulaşmak, daha çok istihdam sağlamak, cari açığı düşürmek için var gücümüzle çalışmak ve kalite ile ürün estetiğini buluşturarak tüketicilere keyifli mutlak deneyimleri yaşatmaya devam etmektir.

Her sene olduğu gibi, bu yıl da Eylül ayında yapılacak Züchex Fuarı’nda, yeni ürünlerimizi sergileyerek gerek yurt içi gerekse yurt dışı müşterilerimizle buluşarak, hedeflerimize emin adımlarla ulaşacağız.Markanın güvenilirliğini nasıl değerlendirirsiniz?

Dünya genelinde tüketiciler yüksek hayat standardı arayışında. Marka ve ürünlere karşı da marka sadakat olgusu çok yüksek. Bizler de yıllardır annelerimizin evinden kendi evlerimize taşınan Cem markasının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

Öte yandan, tüketiciler markasız ürünlerden ziyade marka bilinirliği yüksek ve uygun fiyata alabilecekleri kaliteli ürünleri tercih etmektedir.

%100 yerli üretim olan Cem markasının “Made in Turkey” etiketiyle ihraç ettiğimiz her parçayla ülkemizin dış ticaretine olan katkımız biraz daha artacak. Cem olarak, tüketici nezdinde akla gelen ilk marka olmamızdan kaynaklı, geçmişten günümüze gelen bu algıyı kuvvetlendirici ve kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz.

Ürün kaliteniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kaliteden hiçbir zaman ödün vermediğimiz için tüm ürün gruplarımızda iddialıyız. Kalite kontrol departmanımız tarafından yapılan yanmaz yapışmaz ürünlerin çizilme ve yapışma testlerinde PTFE kaplama, titanyum ve stone kaplamalı ürünlerde test sonuçlarında rakiplere göre açık ara öndeyiz. Ar-Ge ve kalite kontrol departmanımız gerek yeni araştırmalarla gerekse mevcut ürünlerimizin üretimi esnasında en hassas şekilde çalışmalarını devam ettirmektedir. Ürünlerimizde en çok sağlıklı pişirme konusuna odaklanmış durumdayız.

En çok talep gören, iddialı olduğunuz ürün gruplarınız nelerdir?

Lansman ürünümüz olan pırlanta serimiz, PTFE kaplama özelliği sayesinde, müşterilerimizin göz bebeği olma niteliğine sahip. Pink Stone ve Dynamic Stone serilerimiz tüketicilerimiz tarafından çok beğeniliyor. Ayrıca pazara yeni sunduğumuz çizilmeye karşı yüksek perfomanslı, gövdesi kalın olan Titania ve Granitta serileri de beklentimizin çok üzerinde talep görmektedir. Çok yönlü kullanımı ve titanyum kaplama özelliği ile Titania serimiz, tava ve tencerede eşsiz bir deneyim sunuyor. Çizilmezlik dayanımı titanyum desteği ile artırıldığı için yemeklerinizi yağ kullanmadan sağlıklı pişirebilirsiniz. 3 kata kadar çizilmez özelliğe sahip olan Granitta serimiz ise, uzun yıllar eskimeden kullanabileceğiniz bir serimizdir.

Pazardaki trendlerle paralel olarak farklı ürün ve projeler geliştiriyoruz. Sahanın ihtiyaçlarını belirleyerek, Bialetti İtalya merkez pazarlama ve teknik ekibi ile de görüş birliği halinde, yepyeni ürünler sunmaya özen gösteriyoruz.

Cem Bialetti’nin 2018 yılı yeni ürün çalışmalarında yer alan ürünlerin özellikleri neler olacak? Bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Türkiye’nin en eski pişirme grubu üreticisi ve uluslararası bir grubun mensubu olmak, dünya çapında fikirleri maksimum uzmanlıkla üretebilmemizi sağlıyor. İnovasyonlara baktığımızda, standart pişirme ürünleri dışında özel pişirme gereçleri üzerinde de çalışmaktayız. Bu sene de tüketicilerimize daha kolay, daha güvenli ve daha şık ürünler sunabilmek için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyoruz.

Tüketicilerimize son zamanların yükselen trendleri ve yeni kaplama modelleri paralelinde daha şık ürünler sunmaya hazırlanıyoruz. Ayrıca dünyada lider durumda olduğumuz Moka kahve pişiricileri kategorisinde ve kahve makinelerine uyumlu kahve kapsülleri satışı ile Türkiye kahve pazarında da büyüme kararı aldık. Bu kapsamda, ülkemizde hızla gelişen kahve pazarında, Türk tüketicisini ocak üstü espresso ve cappuccino kahve pişiricileri ile emsalsiz deneyimler yaşatmaya hazırız. Herkesin kolay ulaşabileceğini düşünerek oluşturduğumuz fiyat politikası ile tüm tüketicileri eşsiz bir kahve deneyimine davet ediyoruz.

Ürünlerinizi hangi noktalardan satın alabiliriz?

Geleneksel züccaciye kanalından çok katlı çeyiz mağazalarına, ulusal zincir marketlerden yerel marketlere kadar her segmente uygun ürünler sunuyoruz. Ayrıca birçok yerel ve çok uluslu firmaya “private label” üretimimiz devam ediyor.

Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılıyor musunuz?

Her yıl Cem Bialetti olarak eylül ayında yapılan Züchex Fuarı’na ve ana şirketimiz Bialetti Grubu ile birlikte Frankfurt Ambiante Fuarı’na katılım sağlamaktayız. Ayrıca ihracat departmanımızla her yıl birçok potansiyel ülkedeki fuarlara katılarak yeni pazarlar ve müşteriler kazanmaktayız.

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? İlerleyen dönemde hedeflediğiniz pazarlar var mı?

2007 yılında Cem markasını satın alarak Türkiye’de üretime başlayan Bialetti, ABD’den Hong Kong’a kadar dünyanın birçok noktasına ihracat yapıyor. İzmit’te 10 bin metrekare alanda üretilecek olan Cem ve Bialetti markalı ürünler, “Made in Turkey” etiketiyle dünyaya ihraç ediliyor.

Tüketici ihtiyaçlarına yönelik tasarladığı kaliteli ve estetik ürünleri kullanıcılarına ulaştıran Cem; yeni fabrikası ile üretim kapasitesini 10 milyon adet üzerine ulaştırmayı hedeflerken, ihraç ettiği ürün adedini ise %20 oranında artırmayı planlıyor. Yaklaşık 1200 kişiye direkt ve dolaylı iş gücü sağlayan Cem Bialetti, yeni fabrikası ile bu sayıyı da %10 artırmayı hedefliyor.

Ürünlerinizde olmazsa olmaz diyebileceğiniz kriterleriniz var mı?

En önemli koşul elbettek i insan sağlığı. Burada PFOA free üretim teknolojisi kullanarak sağlığa zararlı ter türlü maddelerden uzak duruyoruz. Ardından tabii ki kalite geliyor.

Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?

Evde yemek pişiren, mutfakta zaman geçiren, güvenebileceği markaları/ürünleri arayan ve kaliteyi uygun fiyata almak isteyen kişiler hedef kitlemizi oluşturuyor.

Fiyat politikanız hakkında bilgi verir misiniz?

Fiyat stratejimiz “kaliteyi uygun fiyata sunmak” Sadece iç pazarda değil, yurt dışında da aynı stratejiyi izliyoruz. Pazara girdiğimiz ülkenin demografik yapısından rekabet ortamına kadar araştırmalar yapıp; doğru ürünü, doğru fiyatla, doğru pazara sunmayı temel hedefimiz haline getirdik.

Gelecek dönem için plan ve projeleriniz nelerdir?

Yüksek kaliteyi uygun fiyata sunmak ve pazarda en az %75 bulunurluk ile her yerde ürünlerimize ulaşılabilir olması bizi pazarda öne çıkarmaktadır. Hedefimiz, şirket olarak insan sermayesine yatırım yapmaya devam ederek kendimizi daha da geliştirmek ve Türkiye’nin her noktasında ve dünyada tüketicilerimize ulaşmaktır. Yani, sürekli gelişen ve kendini yenileyen yüksek kaliteli ürün gamı ile tüketicilerimize ulaşabileceğimiz noktalarda yaygınlaşmaya ve büyümeye devam edeceğiz.

17.08.2018 Cuma 14:15:00