Pizzacılar Kebapçılara Karşı

Pizzacılar Kebapçılara Karşı
Türkiye pizza pazarı her geçen gün büyüyor. Rekabet içindeki markalar, bir yandan hizmet anlayışlarını geliştirirken, diğer yandan da fiyatlarını düşüyor...

Para dergisinin haberine göre; yaygınlıkta hamburger restoranlarını sollayan pizza zincirleri, lahmacuncu ve kebapçılar ile yarışacak duruma geldi.

Papa John's Türkiye Başkanı Ali Tanju Yılmaztürk, gıdanın Türkiye'deki en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğunu söyledi. Yılmaztürk, "Pizza pazarı da son yıllarda müthiş bir büyüme hızı yakaladı.

Yılda ortalama yüzde 20 büyüyen pazarın hacmi yaklaşık 300 milyon dolara ulaştı. Bu yıl da sektörün yüzde 20-25 büyüyeceğini tahmin ediyoruz" dedi. Şube sayısını artırıp markalarını yaygınlaştırmayı hedefleyen pizza restoranları, girişimcilere cazip iş imkanları yaratıyor, uygun koşullara franchise veriyor. İşte bunlardan bazıları:

YATIRIMCISINA KAZANDIRIYOR


LITTLE CAESARS: Türkiye genelinde 83 mağaza ile hizmet veren firma, yıl sonuna kadar 22 yeni restoran açmayı hedefliyor. Franchising sistemiyle açılacak restoranlar için Eskişehir, Kayseri, Çorlu, Denizli, Manisa, İzmir, Ankara, Konya, Bursa, Edirne, İzmit, Sakarya, Yalova, Bolu ve Tekirdağ'a öncelik verilecek.

PAPA JOHN'S: ABD merkezli firmanın Türkiye'de 14 şubesi var. Firma yıl sonuna kadar şube sayısını 20'ye ulaştırmayı amaçlıyor. Papa John's, Türkiye'deki yapısını 60 şubeye hizmet verebilecek şekilde yapılandırmış.

SBARRO: 28 ilde 91 restoranı bulunuyor. Bu yıl yüzde 30 büyümeyi hedefliyor. Yıl sonuna kadar 9 restoran açmayı planlıyor. Franchising yatırım tutarı 400 bin dolar+KDV'den başlıyor.

DOMİNO'S PİZZA: 36 ilde 246 şubesi bulunuyor. Bu yıl 23 yeni restoran açtı, yıl sonuna kadar 10'u franchising olmak üzere 47 restoran daha açacak. Öncelikle Urfa, Aksaray, Karabük ve Kastamonu'da yeni şubeler açmayı planlıyor.

PİZZA PİZZA: 130 olan şube sayısını yıl sonuna kadar 140'a çıkarmayı amaçlıyor.

TADIM PİZZA: İstanbul, Ankara, Bursa ve Samsun'da 25 şubesi bulunuyor. Franchise giriş bedeli olarak restoran için 12 bin 500, ekspres şubeler için de 7 bin 500 dolar talep ediyor.