Orkide Soğanıyla Geçiniyorlar

Orkide Soğanıyla Geçiniyorlar
Karabük'te Cumayanı köyünün sakinleri salep imalatında kullanılan orkide soğanlarını ormandan toplayarak geçimlerini sağlıyor.

Orkide soğanı Karabük’te geçim kaynağı haline geldi. Özellikle Cumayanı köyünde oturanların çoğu ormandan topladıkları orkide soğanı ile geçimini sağlamaya başladı.

Köyde çocukları ve eşiyle yaşayan Cafer Şengül  onlardan biri. Her gün ailesi ile birlikte ormandan çapayla toprağı kazarak orkide soğanı topluyor. Topladığı soğanları çeşitli aşamalardan geçirerek kurutan Şengül, kilosunu 190 liradan satıyor. Bir günde ortalama 2 kilogram soğan toplandığını söyleyen Şengül, orkide soğanlarını temizlediklerini, sıcak suda kaynattıklarını ve ipe dizerek kuruttuklarını belirtti.

Köyün en önemli geçim kaynaklarından birinin orkide  olduğunu belirten Cafer Şengül, "Kazandığım parayla üniversitede okuyan çocuklarımın yurt parasını yatırıyorum ve onlara harçlık veriyorum. Dağda topladığım 4 kilogram soğandan ancak 1 kilogram kuru  soğan kullanılır hale geliyor. Yani zahmetli bir iş. Gün boyunca ormanlarda soğan arıyoruz. Bazen çocuklarım da bana yardım ediyor" diye konuştu.

Şengül, orkide soğanlarını Adana, Muğla ve Kahramanmaraş'tan gelen dondurma ve salep üreticilerine sattıklarının da altını çizdi.