GTHB Kahramanmaraş İl Müdürlüğü'nden Açıklama

GTHB Kahramanmaraş İl Müdürlüğü'nden Açıklama
GTHB Kahramanmaraş İl Müdürlüğü güvenilir gıda için denetimlere aralıksız devam ettiğini bildirdi. Hedef Tüketici Bilincinin daha ileri seviyelere taşınması…

Konuyla ilgili olarak Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile toplumun gıda tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi, üreticilerin daha modern tesislere kavuşturulduğu vurgulandı.

Ayrıca yapılan açıklamayla gıda sanayinin geliştiği ve üretim yerlerinden satış yerlerine kadar tüm toplu tüketim yerlerinden evlere kadar gıda hijyeni ve muhafazası konusunda daha bilinçli hale geldiği de belirtildi. Çocukların ebeveynlerini alışverişlerde son tüketim tarihine dikkat etmeleri, işletme kayıt nosu bulunan ürünlere yönelmeleri, hijyenik olmayan yerlerde gıda tüketmemeleri yönünde uyarıcı ve teşvik edici bir hale gelerek adeta gönüllü gıda denetçileri olduklarına da değinilen açıklamada, Alo 174 hattı ile karşılaştıkları sorunları anında İl Müdürlüğü'ne aktararak daha etkin bir denetim mekanizmasının oluşmasına katkı sağlandığı bilgisi verildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gıda kontrol görevlilerinin yaptığı ve yapacağı denetimlerin etkin bir şekilde yapılması, tüketici bilincinin daha ileri seviyelere taşınması ve üretim-satış yerlerimizin daha sistemli bir yapıya kavuşturulmasının önem arz ettiği de belirtidi.

Ayrıca; ''İl Müdürülüğü olarak 2014 yılının ilk sekiz ayında 3.865 adet denetim yapılmış, 180 adet numune alınmıştır ve bu numunelerden 16 tanesi olumsuz sonuçlanmıştır. Kayıt ve onay işlemlerini yaptırmama, Türk Gıda Kodeksine aykırı ürünleri piyasaya arz etme ve hijyen kurallarına riayet etmeme nedeniyle 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince 48 adet gıda işletmesine 400.000 TL idari para cezası uygulanmıştır. Alo 174 hattına yapılan ihbarlar neticesinde 221 işletme denetlenmiş, 14 adet işletmeye yasal işlem uygulanmıştır.'' bilgisine yer verildi.

İnsanların gıda güvenliğinin onlara emanet olduğunu bildiklerini ve bu bilinçle çalışmaların sürdürüldüğü de vurgulandı.