Ferrero'dan yatırım kararı! Palm yağı...

Ferrero'dan yatırım kararı! Palm yağı...
Nutella’daki palm yağı tartışmaları ile gündeme taşınan Ferrero, Dünya Nutella Günü’nde Manisa’daki fabrikasını tüketicilere ve basına açtı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyona teknik dosyalarını sunduklarını kaydeden Ferrero Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu, Manisa İl Müdürlüğü tarafından denetlendiklerini ve yüksek not aldıklarını açıkladı. Gümüşlüoğlu, 10 milyon avro yatırımla Manisa fabrikasının kapasitesini yüzde 50 artıracaklarını bildirdi.
 
Nutella’daki palm yağı tartışmaları ile gündeme taşınan Ferrero, Dünya Nutella Günü’nde Manisa’daki fabrikasını tüketicilere ve basına açtı.
 
“Türk fındığının elçisiyiz”

Fabrikadaki bilgilendirmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ferrero Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu, palm yağı tartışmalarının ardından verilen ilan ile fabrikaların kapısını halka açtıklarını, yaklaşık 6 bin başvuru aldıklarını bildirdi. Gümüşlüoğlu, noterde yapılan çekilişle 200 kişiye fabrikayı gezdirdiklerini açıklayarak gelecek dönemler için de bu tür planlarının devam edeceğini aktardı.
 
Ferrero’nun küresel ölçekte kullandığı fındığın yüzde 90’ını Türkiye’den satın aldıklarını vurgulayan Gümüşlüoğlu, yılda 1 milyar kavanoz sattıkları Nutella ile Türk fındığını 100’den fazla ülkede milyonlarca insanla buluşturduklarını söyledi. “Türk fındığı olmasa Ferrero olmaz. Türk fındığının en büyük elçisiyiz” diyen Gümüşlüoğlu, Türk fındığının hem sanayiye çok uygun olması hem de tüm dünya hasadının yüzde 70’ini oluşturması nedeni ile ikamesi zor bir ürün olduğuna dikkat çekti. Gümüşlüoğlu, “Mümkün olduğu kadar daha iyisini satın almaya çalışıyoruz. Türkiye’nin daha iyisini üretmesi lazım, bizim de sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz” dedi.
 
“Türkiye’de 1 milyar avroya ulaşacağız”

Bu yıl Türkiye’de 1 milyar avronun üzerinde bir satış hacmine ulaşacaklarını bildiren Ferrero Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu, 10 milyon avroluk yatırım ile kurulan yeni hattı, Nisan ayında devreye alacaklarını, böylece Manisa fabrikasının üretim kapasitesini yüzde 50 artıracaklarını açıkladı.
 
“Buradan yaptığımız üretimle 3 kıtada 100’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Ferrero olarak Türkiye’nin muazzam potansiyeline inanıyoruz, güveniyoruz. Birkaç sene içinde gerçek potansiyeline ulaşacaktır” diyen Gümüşlüoğlu, bu inanç, güven ve gönül rahatlığıyla yatırımlarına devam edeceklerini kaydetti.
 
“Palm yağı, trans yağ içermez”

Nutella hakkında çıkan, kullanılan palm yağının kanserojen olması ilgili haberler için “Karalama kampanyası büyük ölçüde Türkiye’de yapıldı. Diğer ülkelerde bu sıkıntıyı yaşamadık” diyen Gümüşlüoğlu, söylentilerin asılsız olduğunu vurguladı. Tüm hammaddelerin en kalitelisini satın aldıklarını belirten Gümüşlüoğlu, şu bilgileri verdi:
 
“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere birçok sertifikasyon programına tabiyiz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyona ve Manisa İl Müdürlüğü’ne teknik dosyalarımızı sunduk. Geçen hafta İl Müdürlüğünden denetime geldiler. Başarı ile geçtik. Çok beğendiler.
 
Palm yağının trans yağı olduğunu söylüyorlar. Ama palm yağı trans yağ içermez. Trans yağlarına karşı endüstrinin panzehiri olarak çıkmıştır. Palm yağı, hidrojenleşme sürecine girmez, ürünlerimizin raflardan indirildiği haberleri asılsız. Raflardaki yerimizi koruyoruz. Bütün müşterilerimizle teşhir anlaşmalarımız devam ediyor.”
 
Spekülasyonların nedeni…

Manisa fabrikasını 300 milyon avro yatırım ile kurulduğunu belirten Ferrero Manisa Fabrika Müdürü Jorris Gamelin de, 146 bin metrekarelik alanda 232 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Jorris Gamelin, “Çıkan spekülasyonların bir lobi tarafından yapıldığını düşünüyorum. Yeni pazar yaratmak isteyenler tarafından böyle bir karalama kampanyası başlatıldı. Başka yağların kullanılmasını istiyorlardır. Biz tüm ürünlerimizde en kalitelisini kullanıp, en iyi ürünü ortaya çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
 
Palm yağı iddialarına Yavuz Dizdar’dan “ticari manipülasyon” vurgusu!
 
Palm yağının 200 derecelik ısıya maruz kalması sonucu kanserojen maddeye dönüştüğü iddiaları CNN Türk ekranlarında konunun uzmanlarınca tartışıldı. Radyasyon Onkolojisi
 
Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, palm yağı hakkındaki iddiaları ticari manipülasyon olarak değerlendirdi.