Bu Uyarıya Dikkat!

Bu Uyarıya Dikkat!
AB'ye uyum süreci kapsamında gıda güvenliği alanında birçok yenilik getirilmesi planlanıyor. Bunlardan bazıları şu şekilde...

2010 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" kapsamında, AB'ye uyum sürecinde yapılan düzenlemeler ile Türkiye'de gıda güvenliği kapsamında birçok yeniliğin yapılaması söz konusu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın etiketlere besin değerlerinin yazılması zorunluluğuna ilişkin bir çalışma yürüttüğü ve tamamlanması durumunda 2015 yılının başında ilgili kurumların görüşüne açması bekleniyor. Düzenlemenin içeriğinden bahsedecek olursak, düzenleme ile tüketiciler, gıda içerisindeki protein, yağ ve karbonhidrat değerlerinin ne kadar olduğunu etiketlerden öğrenebilecek.

Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği'nde de alerjen bileşenler veya alerjen işlem yardımcılarının hazır ambalajlı ürünlerde bildirim zorunluluğu getirildi. Gluten, soya, süt ürünleri, yumurta, hardal, susam, kükürt dioksit gibi 14 madde hazır ambalajlı ürünlerde belirgin bir şekilde yazılıyor. Bakanlık bunun yanı sıra, toplu tüketimin olduğu kafe ve restoranlarda sunulan gıdalarda da alerjen maddelerin yer alması durumunda menülere uyarıların eklenmesini zorunlu kılacak.

AB'de gıda güvenliği konusundaki yeni önlemlerden bazıları şu şekilde;

- Gıda etiketlerindeki bilgiler genişletilecek, paketlenmiş gıda etiketlerine alerjen maddeler bulunması halinde açık şekilde yazılacak.

- Paketlenmeden satılan yiyeceklerde de örneğin restoranlarda sunulan yiyeceklerde alerjen olması durumunda bilgi verilmesi zorunlu olacak.

- Et ürünlerinin paketlerinde ürünlerin nereden sağlandığı bilgisinin yer alması zorunlu olacak.

- İçeriğinde nanoteknoloji ile üretilen maddeler olması durumunda bu maddelerin belirtilmesi zorunlu olacak.

- Rafine edilmiş yağların ne tür bilgilerden elde edildiğinin bilgisi etiketlerde yer alacak.

- Bu etiketlendirme kuralları online, uzaktan ve normal satışların hepsinde geçerli olacak.

- Tüketicileri yanlış yönlendirici uygulamaların engellenmesi çalışmaları güçlendirilecek.