Beyaz Et Üreticileri Şikayetçi

Beyaz Et Üreticileri Şikayetçi
Türkiye'de beyaz et tüketiminin düşük olmasında...

Türkiye’de beyaz et tüketiminin düşük olmasında yönlendirici haberlerin etkili olduğuna işaret eden sektör temsilcileri, tavuk üretiminin yüzde yetmişinden fazlasının denetim altında yapıldığını belirtiyor.

ABD ve Avrupa ülkelerinde piliç tüketimi kişi başı 40-45 kg arasında seyrederken Türkiye’de bu rakam 20-25 kg’a kadar düşüyor. Türkiye’de beyaz et tüketiminin bu kadar düşük olmasının sebeplerinden birisi ise her gün artarak devam eden yanlış haberler silsilesi.

Güvenilir Gıdalar Vakfı Genel Koordinatörü Enes Külcü, bilimsel bir kaynağa bağlı olmadan yapılan olumsuz yorumların tüketicileri yanılttığını, dolayısıyla beyaz et tüketiminin olumsuz etkilediğini ifade etti. Külcü, Güvenilir Gıda Vakfı kontrollerinde olan her firmanın bünyesinde müşahitlerin bulunduğunu ve olumsuz bir durumla karşılaşıldığında müdahale edildiğini belirtti.  Külcü, “Anlaşmalı olduğumuz çok sayıda beyaz et üreticisi bulunuyor, ayrıca birçok firma içinde farklı firmaları denetliyoruz. Şu an için Türkiye’de üretilen tavuğun yüzde yetmişinden fazlasını denetliyor ve vakfımıza bağlı bağımsız gözlemcilerin müşahitliği altında üretimin gerçekleşmesini sağlıyoruz. Üretim ve tüm süreçler ilgili kurullarımızın kontrolü altında gerçekleşiyor. Fıkıh kurulumuz ürünlerin İslami şartlara uygunluğunu denetlerken, teknik kurulumuza üye bu alanda uzman çok sayıda akademisyen ise ürün güvenliğini denetliyor. Üretilen ürünlerin helal olması kadar sağlıklı olması ve tüketicinin yanıltılmaması da bizim için önemli.” diye konuştu. Hangi tavuk yenmez sorusuna, “Tüm ürünlerde olduğu gibi markasız, hangi şartlar altında üretildiği belli olmayan tavuk yenmemeli.” cevabını veren Külcü, bilinirliğin ve denetimin önemli olduğuna değindi. 

Besd-Bir Başkanı ve Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca da tavuk sektörünün çok daha fazla büyüyebilecekken yalan haberlerin buna engel olduğunu belirtti. Tavukçuluk sektöründe ambalajından kümese kadar dönüp izleyecek bir sistem var diyen Koca, hormon tartışmalarına değinerek, “Hormon üretimi dünyada bile yok, çünkü ekonomik değil. Hormona harcanılan paradan kâr edilmez.” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki tesislerin daha çok yeni olduğunu altını çizen Besd-Bir Başkanı,  Türkiye’nin değil dünyanın en iyi tavuğunu üretiyoruz. Türkiye’de tavukçuluk sektörü kadar denetlenen başka bir sektör yok.” şeklinde konuştu.

Banvit Kalite Güvence Direktörü Çiğdem Kızılay Karaoğlu, “Alarmlı sistemlerle çalışır ve olumsuzluklarda alarm ile uyarılırsınız. Yetiştirilme aşamasında hayvan refahı da maksimum düzeyde sağlanır ki, hayvan refahını sağlayamazsanız zaten istenen kalitede bir yetiştirme yapamazsınız.” bilgisini verdi. Tavuğa uygulanan antibiyotiğin de gelişigüzel verilmediğine dikkat çeken direktör, “Antibiyotikler, uzman veteriner hekimler tarafından reçeteli olarak yazılır ve yalnızca hasta olan hayvanlara, tedavi amaçlı olarak uygulanır. Ülkemizde de büyütme amaçlı antibiyotikler çok uzun yıllardır kullanılmamaktadır.” dedi. Karaoğlu, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mızın ‘Ulusal Kalıntı İzleme Programı’ çerçevesinde resmi veterinerler tarafından, piliçten numuneleri alınır. Uygun olamayan bir durumda resmi veteriner hekimlerin ilgili pilici kestirmeme yetkisi de mevcuttur.” ifadesini kullandı.