Bakliyatta da KDV Oranı İndirilecek

Bakliyatta da KDV Oranı İndirilecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toptan kırmızı ve beyaz ette uygulanan KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesiyle vatandaşın sofrasına etin daha ucuz fiyattan geleceğini söyledi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Karacabey Tesisleri'nde Atçılık Çalıştayı'nın açılışına katılan Bakan Eker, ette KDV indirimini, vatandaşın sofrasına yansıması amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine yaptıklarını söyledi.

Bakan Eker, Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine diğer gıda ürünlerinde de KDV indirimi için çalışma başlattıklarını açıkladı. Konuya değinen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, indirim sırasının bakliyat ürünlerine geldiğini söyledi.

Pirinç, salça gibi ürünlerde şu an yüzde 8 KDV bulunduğunu kaydeden Kopuz'a göre et fiyatlarındaki indirim en az 2 ay sonra fiyatlara yansıyacak. Diğer yandan sadece toptan fiyat üzerinden indirime gidilmesi tüketiciden çok toptancının işine yarayacak gibi. Toptancının KDV indiriminden doğacak fiyat farkını tüketiciye yansıtması merak konusu.

Bazı Gıda Ürünlerinin KDV Değerleri

% 1 KDV Oranlı Gıda Ürünleri

1 - Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, antep fıstığı, çam fıstığı, yer fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, leblebi, kestane,
(Bu kuruyemişlerin şeker, soya veya benzeri maddelerle kaplanarak satışa sunulması halinde %18 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır. Çeşitli kuruyemişlerin karıştırılarak satışa sunulması halinde ise, bu karışım içinde yer alan en yüksek orana tabi olan kuruyemişin oranının uygulanması gerekmektedir.)

2 - Meyan kökü, meyan balı, meyan hülasası, defne yaprağı, sumak yaprağı, ıhlamur, kekik, adaçayı, mazı, palamut, mahlep, çöven, kimyon, susam, anason, haşhaş tohumu, kendir tohumu, rezene tohumu, süpürge teli ve tohumu, kapari (kebere), kanola (kolza), kitre, harnup (keçiboynuzu), harnup çekirdeği, zerdali çekirdeği, kayısı çekirdeği, kişniş, acıbadem, kuzu göbeği mantar, şeker pancarı,

3 - Buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, darı, çeltik, soya, kuru fasulye, kuru barbunya, kuru bakla, nohut, mercimek, küçük ve büyükbaş hayvanlar (arılar dahil) ile küçük ve büyükbaş hayvanların etleri ve bağırsağı (bunların herhangi bir katkı maddesi kullanılarak imal edilen ürünleri hariç), zeytinyağı, patates, kuru soğan, sarmısak, zeytin,

4 - Buğday unu, buğday unundan imal edilen ekmekler (kepekli olanlar dahil, diğer katkı maddeliler hariç), yufka, (Buğday unundan üretilen hamburger ekmeği, tost ekmeği ve sandviç ekmeği gibi ekmeklere %1 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır. Ramazan pidesi, boş pide ve lavaş teslimlerine de bu kapsamda %1 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır).

  

% 8 KDV Oranlı Gıda Ürünleri

1- Kümes hayvanları ve balıklar ile bunların etleri (herhangi bir katkı maddesi kullanılarak imal edilen ürünleri hariç),

2- Süt, süt tozu, yoğurt, ayran, peynir, peynir altı suyu ve tozu, yumurta (likit ve pastörize olanlar dahil), hamur mayası, paketlenmiş kuru çay, şeker pancarının işlenmesi ile elde edilen kristal ve kesme şeker, arı balı, reçel, pekmez, pestil, tahin, helva, su, maden suyu, (Tahin ve pekmez karışımı, bulama, ekşi ve ağda şeklindeki koyu pekmez çeşitlerine ve reçel benzeri olan marmelata da %8 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır. Maden suyu kapsamına ise, aromalı olanlar dahil doğal maden suları girmektedir.)

3- Pirinç, bulgur, makarna, mantı, erişte, her nevi ekmek (I sayılı listenin 5 inci sırasında belirtilen ekmekler hariç), simit, poğaça, galeta, kadayıf ile hububat, bakliyat, pirinç ve bulgurdan elde edilen un ve irmikler (Kadayıfın fırınlanmadan ya da fırınlanarak paket halinde tesliminde %8, tatlandırılarak nihai tüketime yönelik tesliminde ise % 18 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır. Milföy hamuru, pizza, kuruvasan, börekler ve Beypazarı kurusu teslimlerinde %18, galeta unu, nişasta ve dondurulmuş mantı teslimlerinde ise % 8 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır)

4- Yemeklik katı veya sıvı bitkisel yağlar ile yemeklik katı veya sıvı bitkisel yağların üretiminde kullanılan ham yağlar, tereyağ, pamuk çiğiti ve pamuk tohumu, prina,

5- Taze sebze ve meyveler ile bunların konserve, turşu, salamura ve kurutulmuşları (dondurulmuş olanlar hariç), taze sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi amacıyla kullanılan tohum, çekirdek, fide, fidan, çelik, daldırma, misel, spor ve benzerleri. (Nane, dereotu, kekik, maydanoz gibi bitkilerin kurutulmuşları, hurma ve salça (domates, biber) teslimlerine bu kapsamda %8 oranında; baharat, pişirmeye gerek kalmaksızın yenilebilen konserveler ve bakliyat konserveleri (kuru fasulye, nohut, kuru barbunya gibi), komposto, meyve konsantresi, meyve püresi ile meyve çayı (elma, ahududu, kuşburnu, limon gibi) teslimlerine %18 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır.)