Bakliyata Zam Yok

Bakliyata Zam Yok
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, ramazan ayında bakliyat ürünlerinde fiyat artışı beklemediklerini belirterek, “Geçen yıl kuraklık sebebiyle yaşanan rekolte düşüklüğü fiyatları arttırdı. Son bir yılda bazı bakliyat ürünleri, yüzde 20 ile 30 arasında zamlandı. Bu sene ise bu denli yüksek bir artış beklemiyoruz.” dedi.

Kırmızı mercimek, kuru fasulye, nohut, bulgur, yeşil mercimek ve pirincin ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını ifade eden Korkmaz, “2012 yılında fasulye, pirinç, bulgur ve nohutta fiyat artışları yaşandı ancak yeni hasat dönemi başladı, kırmızı mercimek ve buğdayda yeni mahsul piyasaya çıktı. Ağustosta yeni mahsul nohut, eylül ayında ise pirinç ve fasulye çıkacak. Rekolte düşüklüğü tahmin edilen fasulye ve nohutta fiyat artışı bekleniyor. Basında yer alan GDO’lu pirinç tartışmaları tüketimi olumsuz etkiledi, yüzde 25’e yakın bir düşüş oldu. Bakliyattaki üretim düşüşü, son yıllarda sektörü zor durumda bıraktı. 20 milyar dekar olan ekim alanımız, 8,5 milyar dekara düştü. Buna bağlı olarak da 2 milyon ton olan hasadımız, 1,13 milyon tona geriledi. Bakliyat tarımı yapan üreticilerimiz, destekler nedeniyle ayçiçeği ve pamuk gibi ürünlere yönelmekte.” şeklinde konuştu.

‘Önlem Alınmazsa Türkiye, Bakliyatta İthalatçı Konuma Düşer’

Baklagillerin piyasadaki mevcut fiyatlarına da değinen İTB Başkan Yardımcısı Korkmaz’ın verdiği bilgiye göre Osmancık pirinç 2,50-3, baldo pirinç 3,50-4, kırmızı mercimek 2, kuru fasulye 4-5,50, nohut 3-4,50, bulgur 1,30-1,50, makarna ise 1,30-1,40 lira arasında satılıyor. Korkmaz, bakliyat ekim alanlarının daralması ve destek primlerinin verilmemesi durumunda Türkiye’nin 3 ile 5 yıl içinde ithalatçı konuma düşebileceğine dikkat çekeren, bunun önüne geçmek için ekim alanlarının genişletilmesi, destek primlerinin ödenmesi, tohum ıslahı ve ziraat odalarının üreticiye destek olması gerektiğini vurguladı.

Ramazanda açıkta satılan ve nerede üretildiği belli olmayan gıdalardan halkın uzak durulması gerektiğini de vurgulayan Ercan Korkmaz, "Merdivenaltı tabir ettiğimiz üretim, hem halk sağlığı hem de rekabet açısından büyük bir tehlike arz ediyor. Bu nedenle vatandaşlarımıza, gerek kendi evlerinde gerekse yardım amaçlı ramazan paketlerinde kaliteli, gıda güvenliği sertifikalı marka ürünleri seçmelerini tavsiye ediyoruz." dedi.

Bakliyat yeme alışkanlığının genç nesillerde giderek azaldığına da dikkat çeken Korkmaz, “Ebeveynler, çocuklarına haftada en az üç kez bakliyat yedirmelidir. Özellikle çocuk ve gençlerde yanlış bir beslenme türü olan fast food ve hazır gıda alışkanlığının artıyor olması, hastalıkları da beraberinde getirecektir.