“Gıda fiyatlarına karşı para politikaları işlemiyor“

“Gıda fiyatlarına karşı para politikaları işlemiyor“
Türkiye Ziraat Mühendisliği Birliği’nce düzenlenen ‘Et ve Süt Ürünleri Fiyatları Paneli’nde konuşan Yem Sanayicileri Birliği YKB Ülkü Karakuş, gıda fiyatlarına karşı yapılan para politikalarının işlemediğini ifade etti.

Et ve süt ürünlerinin fiyatlarındaki yüksek artışın piyasadaki belirsizlikten kaynaklandığı iddia edildi.

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş, gıdaya karşı oluşturulan politikanın doğru işlemediğini ve fiyatlarındaki yüksek artışında sebebinin belirsizlik olduğunu söyledi.

Üreticinin canının çok sıkkın olduğunu söyleyen Karakuş; “Adeta bizi sarhoş eden bir kur artışı var. Enflasyon hedefi 6 veya 7 olan ülkede son 3 aydaki yüzde 30’lara varan artış üreticiyi adeta sarhoş ediyor.” dedi.

“Politikalar doğru düzgün işlemiyor”

Et ve Süt Ürünleri Fiyatları Paneli"nde konuşan Ülkü Karakuş, bakanlık tarafından oluşturulan gıda politikalarının işlemediği savunurken, ürkek piyasada her şeyin fiyatının dalgalı olacağını söyledi.

“Sektör para kazanmıyor”


Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca ise, piliç eti ve yem fiyatlarının enflasyonun altında seyrettiğini söylerken, sektörün para kazanamadığını sözlerine ekledi. Üreticilerin sürekli kredi kullandığını söyleyen Koca; “Üretim yapabilmek ve çarkın dönebilmesi için sürekli kredi kullanan bir sektör haline geldi. Piliç eti tüketiminin artırılması için çalışmalar yapılmalı” dedi.

Ayrıca panelde konuşan Ulusal Kırmızı Et Konseyi Genel Sekreteri Kerem Demirel, kırmızı etteki fiyat artışının sebebi olarak canlı besi hayvanı tedariğinde yaşanan sıkıntıları gösterdi.