O ülke kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya

O ülke kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya
Birleşmiş Milletler'den gelen açıklamaya göre, Kuzek Kore 16 yıldır en ciddi kıtlık sorununu yaşıyor.

Birleşmiş Milletler, Kozey Kore’nin 2001’den beri en ciddi kıtlıkla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) perşembe günü, Kuzey Kore’nin 2001’den beri en ciddi kıtlıkla karşı karşıya olduğunu ve bunun neticesinde halkın büyük bir kesiminin gıda yoksunluğu çektiğini açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ülkede tarım yapılan ana bölgelerde nisandan hazirana kadar yağışın uzun dönem ortalamasının çok altında olduğu, bunun neticesinde ekim faaliyetlerinin aksadığı ve mahsüllerin zarar gördüğü kaydedildi. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayımladığı raporda, gıda eksikliğinin kapatılabilmesi için acilen gıda ithalatına ihtiyaç olduğu belirtildi.FAO’nun raporuna göre, 2017’de sezonun ilk mahsül üretimi 450 bin tondan 310 bin tona düşerek bir önceki yıla göre yüzde 30’luk düşüş yaşadı.

Raporda, sezonun ilk mahsüllerinin toplam tarım mahsüllerinin yüzde 10’una denk gelmesine rağmen, mayıs ve eylül arasındaki dönemde önemli gıda kaynağı olduğu belirtiliyor.“En Çok Çocuklar ve Yaşlılar Tehlike Altında”Ülkedeki kıtlıktan en çok çocukların ve yaşlıların etkileneceği bildirildi.FAO, son kıtlığın ciddi olduğunu çünkü son yıllarda ülkeye yapılan gıda yardımlarında ciddi azalma görüldüğünü söyledi.

Bunun nedenlerinden birinin nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımlar olduğu belirtiliyor. FAO, kendilerine yapılan bağışlarda da ciddi azalmalar olduğunu kaydetti.1990’larda yüz binlerce Kuzey Korelinin yaygın bir kıtlık nedeniyle öldüğü sanılıyor.