Zayıflamak istiyorsanız bildiklerinizi unutun!

Zayıflamak istiyorsanız bildiklerinizi unutun!
HABIT diyet yemek servisinin kurucusu Sporcu Beslenme Uzmanı ve Yoga Eğitmeni İlker Çağlayan Çarşamba günü yaptığı workshopta ‘Yağ yakımında doğru bildiğimiz yanlışlar’ı anlattı, alışılagelmemiş açıklamalarda bulundu.Kilo vermede kalori hesaplamanın yanlış olduğunu söyleyen İlker Çağlayan, en çok karbonhidratlı ürünlerin kan şekerini düşürdüğünü ve insanı daha çok acıktırdığını söyledi:

“Dediler ki Kalori hesabı her şeydir! Aldığınız kaloriden daha az yakarsanız kilo verirsiniz ya da yaktığınız yağdan daha fazla kalori alırsanız kilo alırsınız’ Ve herkes kalori hesabı yapmaya başladı, ‘Düşük kalorili eşittir sağlıklı’ olduğunu zannetti İnsanlar karbonhidratlı yağsız ürünlerle doymamaya başladılar ve böylece ara öğün ortaya çıktı.  Normalde insanın doğasında ara öğün yapmak diye bir şey yoktur! Çünkü normal sağlıklı bir vücutta yediklerimizin sindirimi 4-5 saat sürüyor. Peki biz n’apıyoruz? İki saatte bir yiyoruz. Çünkü doymuyoruz.”
 


İyi bir diyet için yenilmesi ve kesinlikle yenilmemesi gerekenlerden bahseden Çağlayan, glütensiz yaşamdan ve glütenin migrene en büyük neden olduğunu ifade etti.


Beslenmenin yanında sporda bilinen yanlışlara da değindi ve yağ yakmak için çok spor yapmaktan ziyade tüm vücudu çalıştıracak 30-40 dakikalık sporun daha yararlı olacağını söyledi.
 


Yaklaşık 2 saat süren İlker Çağlayan’ın dolu dolu bilgi verdiği workshopta, katılımcılar mutlu bir şekilde ayrıldı. Kuruculuğunu yaptığı HABIT ise oldukça ilgi gördü.