Tarhanadan dondurma külahı

Tarhanadan dondurma külahı
Kahramanmaraş Ticaret Sanayi Odası (KMTSO) ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) işbirliğiyle bu yıl 6'ncısı düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı açıldı.

KMTSO Fuaye Salonu'nda düzenlenen 6. Ar-Ge Proje Pazarı'nın açılışı törenle yapıldı.

Türkiye'nin ürettiği ilim ve teknolojiyle küresel politikaya yön verme gücüne erişeceğine işaret eden KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, dünya çapında üretim ve ihracat yapan şirketlerde, sanayileşme ve büyüme potansiyeli taşıyan KOBİ'lerde, Ar-Ge kültürünü, proje geliştirebilme kabiliyetini artırabilinirse Türkiye'nin istikbaline çok önemli bir katkı sağlamış olacaklarını belirtti.

Tarhanadan dondurma külahı

Açılışta, KSÜ Gıda Mühendisliği öğrencileri tarafından Maraş dondurmasının sunumu için hazırlanan tarhanadan imal edilmiş külahın tanıtımı yapıldı.

Tarhana Külahı Proje Danışmanı KSÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Kahramanmaraş simge ürünlerinden Maraş dondurması ve tarhanasını bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

"Yaptığımız çalışmalar sonucunda tarhanadan bir külah ürettik. Tarhanadan ürettiğimiz bu külahla probiyotik denilen fonksiyonel beslenmeye önemli bir birleşene yer verdik. Probiyotik vücudumuzda sağlığa yararlı mikroorganizmalar olarak bilinen probiyotik bakteriler gelişimi için ortamda bulunması gereken besin katkıları enerji öğeleri olarak adlandırılır." diye konuştu.