Seferihisar da 12. Mandalina Şenliği Düzenleniyor

Seferihisar da 12. Mandalina Şenliği Düzenleniyor
Seferihisar mandalinasının markalaşması amacıyla bundan 3 yıl önce mandalina şenliği düzenlemeye başlayan Seferihisar Belediyesi, Cittaslow'dan (sakin şehir) sonra agro (tarım) turizminde de marka olmak istiyor.

Türkiye’nin ilk Cittaslow (Sakin Şehir) Seferihisar’da 27-28 Kasım 2011 tarihlerinde 12. Mandalina Şenliği düzenlenecek. Seferihisar mandalinasının markalaşması amacıyla düzenlenen etkinlik birbirinden ilginç yarışma ve gösterilerle renklenecek ve ünlü sanatçı Yavuz Bingöl konser verecek.

Seferihisar Belediyesi tarafından ilçenin en önemli temel kaynaklarından mandalinanın tanıtımı, üreticilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla her yıl geleneksel olarak Mandalina Şenliği düzenleniyor. 1970’li yıllarda başlayan ve 9 kez yapılan Mandalina Şenliği, son 3 yıldır üst üste düzenleniyor. “Üreticilerin Desteklenmesi ve Teşvik Edilmesi”, “Ürün Kalitesinin Yükseltilmesi Bilinirliğin Arttırılması”, “Pazarlama Kabiliyetinin Güçlendirilmesi” konularına öncelik vererek, Seferihisar adıyla markalaşmış mandalina, ürünün yeni pazarlar bulması ve daha fazla kazanç hedefiyle düzenlenecek şenlik 27-28 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleşiyor.

Seferihisar Belediyesi bu yılki Mandalina Şenliği'nde Van'da yaşanan depremin ardından, büyük sıkıntılar yaşayan depremzedeler için 10 ton mandalina hazırladı. Mandalinalar, 27 Kasım Pazar günü şenlik öncesi Van'a gönderilecek. Geçtiğimiz yıl yeniden seçilmeye başlanan Mandalina Güzeli yarışmasının formatı Mandalina Kralı ve Kraliçesi olarak değiştirildi. Şenlikte, aktör Salih Güney ve Aşk-ı Memnu dizisinden tanınan oyuncu İlker Kızmaz gibi sürpriz isimlerin olacağı jüri tarafından Kral ve Kraliçe seçilecek.