İzmir’de Süt Bayramı

İzmir’de Süt Bayramı
Birbirinden farklı ve yöresel peynirleriyle peynir cenneti Türkiye’nin, unutulmaya yüz tutmuş peynirleri İzmir’de düzenlenecek…

Bergama deri tulumu, Tire ve Ödemiş'in çamur peyniri, Seferihisar'ın 'armola'sı ve Karaburun Yaramadası'nın kopanistisinin de aralarında yer aldığı Ege'nin eşsiz peynirleri, Ödemiş Süt Bayramı'nda tanıtılacak. Anadolu'nun yerel peynirleri için ilk adımı atıp, Milas ve Bodrum'da Türkiye'nin ilk peynir festivalini düzenleyen "Slow-Food Yaveş Gari" grubunun katılımıyla gerçekleştirilecek Workshoplarla zenginleşecek etkinliklerde öne çıkacak peynir atölyeleri konuya ilgi duyanlara yol gösterecek, üreticilerin tecrübesini arttıracak.

Süt Bayramı ile ziyaretçiler süt ve süt üretimi ile ilgili verilecek paneller, eğitimler ve uygulamalı gösterimler ile bilgi sahibi olup, sponsor firmaların stantlarıyla yeni ürünleri tanıyıp ihtiyaçlarını karşılarken bir taraftan da onlara ailece doyasıya eğlenebilecekleri bir ortam sağlanacak.

Mutfak araştırmacısı gazeteci-yazar Nedim Atilla'nın sunumları ve keyifli sohbetiyle lezzet avcıları tarafından ilgiyle izlenecek etkinlikte amaç yöresel peynirler başta olmak üzere yerel lezzetler konusunda farkındalık yaratmak olarak belirlendi.

Etkinlik 8-10 Mayıs Tarihleri Arasında


Türkiye'nin farklı kültür ve damak tatlarını aynı coğrafyada buluşturan ender ülkelerden bir olduğunu söyleyen Nedim Atilla, Anadolu'da en az peynir cenneti olarak kabul edilen Fransa ve İsviçre kadar zengin bir peynir çeşitliliğine sahip olduğuna dikkat çekti. Yerel lezzetlerin yeni kuşaklara aktarılmasının gerekliliğine vurgu yapan Atilla, "Çoğumuz görmezden geliriz belki ama Türkiye tam bir peynir cennetidir. Herkes Fransa veya İsviçre'yi peynir cenneti kabul eder ki doğrudur da ama Türkiye de çeşitli ve hızla yitirmekte olduğu peynir türleri ile önemli bir merkezdir. Ancak korunup değerlendirilmez, bu konuda da bilinçli politikalar güdülmezse, söz konusu zenginliği yitirmemiz kaçınılmaz. Anadolu'nun kuzeyindeki Çerkez, Laz ve Kafkasya kökenli peynir türlerinin yanında Ege bu konuda büyük bir zenginlik taşıyor. Ödemiş Süt Bayramı'nın unutulan lezzetlerimizin hatırlanması konusunda önemli bir organizasyon olduğu kanaatindeyim" dedi.