Başvurular Sürüyor, Son Katılım 15 Mayıs

Başvurular Sürüyor, Son Katılım 15 Mayıs
ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yarıştığı “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması 2015” başvuruları sürüyor. 2 Mart 2015 tarihinde başvurulara açılan ve “Yeşil Nokta” markasını kullanan tüm firmaların katılabileceği“Yeşil Nokta Ödülleri’ne son başvuru tarihi ise, 15 Mayıs.

24 yıldır daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için çalışan ÇEVKO Vakfı’nın düzenlediği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015”e, ÇEVKO ile Yeşil Nokta kullanım (Marka Alt Lisans) sözleşmesi olan firmaların başvuruları,  2 Mart 2015 tarihinden beri yoğun bir şekilde sürüyor.

PRO Europe – Packaging Recovery Organization Europe tarafından akreditasyonu yapılan ve Türkiye’de bu yıl ikinci kez verilecek olan “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”; ülkemizde de sayıları gittikçe artan “Yeşil Nokta” üyelerinin geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirdikleri örnek çalışmaları kamuoyuna duyurup ödüllendirmeyi ve benzer çalışmalar yürüten firmaları da özendirerek teşvik etmeyi hedefliyor.
 
Son başvuru tarihi: 15 Mayıs 2015, saat 17:00


www.yesilnoktaodulleri.org
web sitesinde katılım detaylarının yer aldığı “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015”e, 15 Mayıs, saat 17:00’ye kadar “Yeşil Nokta” markasını taşıyan tüm firmalar katılabilecek. Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta ödüllerin verileceği yarışmanın kazananları ise, 1 Aralık tarihinde yapılacak özel bir ödül töreniyle duyurulacak.

“Yeşil Nokta” markasının kullanım hakkı ÇEVKO’da!

Atık Yöntemi Sistemi Uygulamaları, Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları ile Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları kategorilerinde çalışmaların ödüllendirileceği “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015” ile ilgili açıklama yapan ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer, “2002 yılında PRO-Europe’la yaptığımız sözleşme ile uluslararası “Yeşil Nokta” markasının Türkiye’deki kullanım hakkını aldık. Avrupa’da çok yaygın olan bu markayı ülkemizde de geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarını yerine getiren ve ambalajlarında kullanmak isteyenler, bizimle alt lisans sözleşmesi yaparak “Yeşil Nokta” markasını kullanabiliyorlar” dedi.

Türkiye’de şu anda 900’e yakın firma “Yeşil Nokta” markasını kullanıyor!


Yeşil Nokta markasının ‘bir işletmenin ambalaj atıklarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğinin göstergesi’ olduğunu ifade eden Mete İmer, “Dünyada çoğu AB üyesi olan 31 ülkede, 170 binden fazla firma tarafından 460 milyar adet ambalaj üzerinde kullanılan ve tüketici nezdinde ciddi prestiji olan “Yeşil Nokta” markasını şu anda Türkiye’de 900’e yakın firma kullanıyor. Yeşil Nokta’yı daha çok duyurmak ve daha fazla firmanın bu markayı kullanmasını teşvik etmek istiyoruz. Sanayi ödüllerini de, hem bu yönde sorumluluk alan firmaları takdir etmek, onların sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak, yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek amacıyla veriyoruz. Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz ve Coca Cola İçecek’ten Eczacıbaşı’na, P&G’den Evyap’a, Frito Lay’dan Pınar’a, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yarıştığı “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”, büyük ilgi görmüştü. Bu yıl da, 1 Aralık’ta, Türkiye’de Yeşil Nokta’yı kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmalara ödüllerini düzenleyeceğimiz tören ile vereceğiz” dedi.

Yeşil Nokta nedir?

Yeşil Nokta ilk olarak 1990/1991 yıllarında Almanya’da, Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlandı. Yeşil Nokta işaretinin Avrupa ve çevresindeki ülkelerde kullanımını sağlamak için 1995 yılında “Packaging Recovery Organization Europe – PRO Europe” kuruldu.

PRO Europe, kar amacı gütmeksizin, bu ülkelerin geri kazanım sistemlerine, her ülkeden bir sistem olmak üzere, Yeşil Nokta lisansı kullanım hakkını veriyor. Sanayi sorumluluğunu simgeleyen, uluslararası bir model haline gelen Yeşil Nokta, o ambalajlı ürünü piyasaya süren ekonomik işletmenin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yerine getirdiği anlamına geliyor.

Kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 1995 yılında “Packaging Recovery Organization Europe – PRO Europe” kurulmuştur. PRO Europe, kar amacı gütmeksizin, bu ülkelerin geri kazanım sistemlerine, her ülkeden bir sistem olmak üzere, Yeşil Nokta lisansı kullanım hakkını vermektedir. Yeşil Nokta; sanayi sorumluluğu simgeleyen, uluslararası bir model haline gelmiştir.Bir ambalajın üzerinde yer alan “Yeşil Nokta” işareti, o ambalajlı ürünü piyasaya süren ekonomik işletmenin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yeri getirdiği anlamına gelmektedir.

Yeşil Nokta Hakkında Bilmeniz Gerekenler:


• Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerlidir.
• 170.000’den fazla kuruluş ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmaktadır.
• Yeşil Nokta’nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 460 milyar adede ulaşmıştır.
• Yeşil Nokta sistemi 300 milyon tüketiciyi kapsamaktadır.