Zamlara Gıda Ayarı İsteği

Zamlara Gıda Ayarı İsteği
Son dönemde gıda fiyatlarındaki artış, 1 yılda gıda enflasyonunun TÜFE’nin 2 katı olması haliyle tüketiciyi harekete geçirdi. Bu durumda şikâyetçi olan…

Son dönemde gıda fiyatlarındaki artış, 1 yılda gıda enflasyonunun TÜFE’nin 2 katı olması haliyle tüketiciyi harekete geçirdi. Bu durumda şikâyetçi olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri harekete geçti.

Enflasyona göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, artışlara 'gıda ayarı' da istedi. 1 yılda gıda enflasyonunun TÜFE'nin 2 katı arttığını belirten emekliler, "Madem enflasyona göre artıştan vazgeçilmiyor. O zaman gıda enflasyonu baz alınsın" diyor. Yaklaşık 8.5 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisi, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon (TÜFE) kadar zam alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Şubat ayı itibariyle yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 7.55 olarak gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son 1 yıldaki artış yüzde 13.7 oldu. Türkİş'e göre ise gıda enflasyonunda 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 15.67 oldu. Yıllık ortalama artış oranı da yüzde 14.74 olarak hesaplandı. Gıda enflasyonunun, TÜFE'nin 2 katı artması, emeklileri harekete geçirdi.

ZAMLARIMIZA GIDA AYARI YAPILMASI GEREKİYOR


SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zamlarının hesaplanması sırasında gıda enflasyonunun da dikkate alınmasını talep ediyor. Emekliler, şunları söylüyor: "Madem enflasyona göre zam sisteminden vazgeçilmiyor o zaman maaş artışlarımız hesaplanırken gıda enflasyonu da dikkate alınsın. Gıda fiyatlarındaki artışa göre zamlarımız belirlensin. Normal enflasyon ile gıda enflasyonu arasındaki fark çok büyük. Zamlarımıza gıda ayarı yapılması gerekiyor" dedi.

AYLIKLARDAN VERGİ KESİNTİSİ YOK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek; emekli aylıkları üzerinden gelir vergisi alınmadığını, buna yönelik herhangi bir çalışma olmadığını ifade etti. 2002 Aralık-2015 Ocak döneminde emekli aylıklarında önemli artışlar sağlandığını vurgulayan Şimşek, bu dönemde en düşük memur emekli aylığının yüzde 258.8, en düşük işçi aylığının yüzde 316.9, en düşük Bağ-Kur'lu esnaf emekli aylığının yüzde 484.2 ve en düşük Bağ-Kur'lu tarım emekli aylığının yüzde 885.3 oranında arttığını aynı dönemde TÜFE'nin yüzde 181.6 arttığını ifade etti.