Torku yatırımlarını sürdürüyor!

Torku yatırımlarını sürdürüyor!
Konya Şeker, bölgenin en önemli üretim kalemi olan buğdayın bisküvilik ve gofretlik çeşidini girdi olarak kullanacak ve buğday üreticisine de teminat oluşturacak yatırımını tamamladı.

Ürün portföyünü hızla genişleten ve bölgede ziraatı yapılan veya yapılabilecek tarımsal ürünleri işlemeye yönelik yatırımlarını sürdüren Konya Şeker, bölgenin en önemli üretim kalemi olan buğdayın bisküvilik ve gofretlik çeşidini girdi olarak kullanacak ve buğday üreticisine de teminat oluşturacak yatırımını tamamladı. Günlük 200 ton bisküvilik ve gofretlik buğday işleme kapasitesine sahip Torku Un Entegre Tesisi’ni tamamlayarak un üretimine başladı.
 
Hedefini bölgede üretilen veya ekonomik olarak üretilebilecek tüm tarımsal ürünleri kapsayacak şekilde sanayi üst yapısı oluşturmak olarak belirleyen Konya Şeker bisküvilik ve gofretlik buğday için yeni bir yatırım yaptı. Her yıl yaklaşık 50 bin üreticiden tarımsal ürün alımı gerçekleştiren ve üreticiye tarımsal ürün bedeli olarak 1 milyar 350 milyon TL ödeme yapan Konya Şeker, şimdi de bisküvilik ve gofretlik buğday üreticisini Konya Şeker güvencesi ile buluşturuyor. Çiftçiden doğrudan alım yapacak olan tesis tüm Konya Şeker yatırımlarında olduğu gibi entegre tesis mantığıyla üretim kalemlerini genişletebilecek.
 
Un sanayindeki son teknolojiyi kullanacak olan ve Çumra Şeker Entegre Tesisleri bünyesinde bulunan tesis, yine tüm Konya Şeker yatırımlarında olduğu gibi kalite ve hijyen açısından üst standartta üretim gerçekleştirecek.  İlk etapta endüstriyel un çeşitleri üretecek olan tesis, Torku unlu mamuller, bisküvi, kek, ve gofret üretim tesislerinin de hammadde ihtiyacını karşılayacak. Torku’nun atıştırmalık ürünler üreten tesisleriyle aynı kampüs bünyesinde üretim gerçekleştirecek olan Torku Un Fabrikası söz konusu tesislerin kullandığı un hammaddesindeki nakliye giderlerini de sıfırlayacağı için diğer işletmelerin işletme verimliliğine de pozitif katkı sağlayacak.
 
Yangına dayanıklı malzeme kullanıldı

Türkiye’nin ilk yangına dayanıklı “ateks” malzemeler kullanılarak inşa edilen un fabrikası olma özelliğini taşıyan tesisteki üretim, tamamen hijyenik şartlarda gerçekleştiriliyor. AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, un fabrikasının üretime başlamasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede Konya Şeker’in varlık sebebinin üretici olduğunu ve yaptıkları her yatırımın üreticiye mamul ürün pazarından daha çok pay almak için yapıldığını, bazı yatırımların bünyeyi kuvvetlendirmek, bazı yatırımların ise doğrudan tarımsal ürünü işlemek üzere projelendirildiğini söyledi.
 
Üretici lehine fiyat regülasyonu olacak
Un Fabrikası yatırımının hem doğrudan tarımsal ürünü işleyecek hem de bünyeyi kuvvetlendirecek iki fonksiyonlu bir yatırım olduğunu vurgulayan Başkan Konuk; “Tesis üreticiden doğrudan bisküvilik ve gofretlik buğday alacak. Konya yaklaşık 4,2 Milyon Ton buğday üretiyor yılına göre değişmekle birlikte bunun yaklaşık yarısı bisküvilik ve gofretlik buğday elbetteki bu tesis Konya’daki bütün bisküvilik ve gofretlik buğdayı alamayacak, ancak pazara güçlü ve büyük bir şirketin dâhil olmasının anlamını en iyi Konya çiftçisi bilir. Daha önceki yatırımlarımızda da görüldüğü gibi Konya Şeker bir ürüne yönelik yatırım yapmışsa o ürünün pazarı üretici lehine dengelenir. Mesela biz yem fabrikasıyla mısır ve arpaya müdahil olduk.

Konya Şeker’in o pazara girmesinin sonuçlarından sadece bize mısır veya arpa veren üreticiler faydalanmadı, bu bölgedeki tüm mısır ve arpa üreticileri faydalandı. Özellikle hasat döneminde bizim yaptığımız yüksek tonajlı alımlar mısır ve arpada da üretici lehine fiyat regülasyonu sağladı. Şimdi bisküvilik ve gofretlik buğdayda da aynı fonksiyonu üstleneceğiz. Yani Un Fabrikasıyla buğday pazarına Konya Şeker’in dâhil olmasının sonuçlarından bize buğday veren üretici de başkalarına buğday satan üretici de olumlu şekilde etkilenecek. Bu tesisin ikinci işlevi ise tesisin bünyeyi kuvvetlendirecek olmasıdır. Konya Şeker atıştırmalık dediğimiz, kek, gofret, bisküvi, çikolata pazarının en önemli aktörlerinden biri ve pazar payını en hızlı arttıran markalardan birine sahip. Yani hem satış hacmimiz büyüyor hem üretim hacmimiz” diye konuştu.
 
Günlük 200 ton buğday işlenecek

Çumra Şeker Entegre Tesisleri Kampüsünde üretime başlayan Torku Un Entegre Tesisinde ilk etapta bisküvilik, gofretlik un ile kek ve tam buğday unu üretilecek. Toplamda 10.034 metrekare alana kurulu olan fabrikamız,7 katlı ve 4 bloktan oluşmakta fabrikanın kapalı alanı 1.585 metrekare ve 10 adet 250 tonluk buğday depolama silosuna sahiptir. Tesiste günlük 200 ton Bisküvilik ve Gofretlik Buğday işlenecek. Büyümeye müsait Entegre Tesis mantığıyla yapılan fabrikanın kapasitesinin kademeli olarak arttırılması planlanıyor. Fabrikada unun yanı sıra yan mamül olarak kepek, razmol, bonkalite ve rüşeym üretilecek. Ürün çeşitliliğine göre özel  üretim yapılacak olan tesiste, minimum enerji sarfiyatı ile en kaliteli ürün elde edilecek.

Endüstriyel un üretiminde çok önemli bir açığı kapatacak olan tesis, ilk etapta Torku Bisküvi, Kek, Kraker, Gofret Üretim Tesisi ile Torku Çikolata Fabrikasının un hammaddesini karşılayacak. Pazara da satış gerçekleştirecek olan Torku Un Fabrikası başta bölgenin unlu mamüller fabrikaları olmak üzere iç ve dış pazarlardaki bisküvi fabrikalarının hammadde teminine de katkı yapacak.