OECD Ülkeri Arasında Şampiyonluğa Gidiyoruz

OECD Ülkeri Arasında Şampiyonluğa Gidiyoruz
OECD-FAO'nun yayımladığı Tarımsal Görünüm Raporu'na göre Türkiye 2023 yılına kadar ortalama yüzde 4.3 büyüyerek OECD ülkeleri arasında büyüme şampiyonu olacak. Ayrıca gıdadaki enflasyon ülke genelindeki enflasyondan düşük seyredecek.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO), Türkiye'nin gelecek on yıl boyunca OECD'ye üye ülkeler arasında en güçlü büyüme oranına sahip ülke olacağı analizi yaptı. OECD-FAO'nun 2013-2022 Tarımsal Görünüm Raporu'nda şu ifadeler yer aldı: Diğer OECD ülkeleri için orta vadedeki ekonomik büyümenin de ortalama yüzde 2.2'nin üzerine çıkarak iyileşmesi bekleniyor. Türkiye'nin yıllık ortalama yüzde 4.3'ün üzerindeki artışla, 10 yıl boyunca en güçlü büyümeye sahip ülke olması bekleniyor"

ORTALAMA %4.3 BÜYÜYECEĞİZ

Raporun devamında ise "Büyük ekonomiler arasında, resesyondan kaçınmayı tümüyle başaran Avustralya'nın yüzde 3.4 civarında büyümesi beklenirken, ABD ve Kanada'nın gelecek 10 yıl boyunca yüzde 2.5 büyüyeceği tahmin ediliyor.
Konut Kredisi başvurusu için tıkla. 10 yılda %0,67 burada

Buna göre Türkiye, 2010-2012 arasında yüzde 6.9 büyüdü. Türkiye bu yıl yüzde 3.5, gelecek yıl yüzde 4 büyüyecek. Reel GSYİH artışı 2015 için yüzde 4.3, 2016-2017'de yüzde 4.4, daha sonra 2022'ye kadar yılda ortalama yüzde 4.3 olarak sürecek" denildi.

Raporda ayrıca "Gıdadaki enflasyon genel enflasyonu geride bırakacak. Tek istisna Japonya, ABD, Norveç ve Türkiye. Bu ülkelerde gıdanın payı ortalama yüzde 20 civarında ve gıda fiyatında artışlar yüzde 5'ten büyük" deniliyor...

TARIMA DAHA ÇOK DESTEK

Rapora göre gelişmekte olan ülkelerin dünya tarım üretimindeki payı artmaya devam edecek. Gelişmekte olan ülkeler 2022 itibarıyla küresel et, iri taneli ürün, pirinç, yağlı tohumlar, bitkisel yağ, şeker, sığır eti, kümes hayvanı ve balık üretim ve ticaretinde ağırlık kazanacak. Elde edilecek bu paydan yarar sağlamak için hükümetlerin tarım sektörüne, inovasyonu desteklemek, verimliliği artırmak ve 'küresel değer zincirleriyle' daha iyi uyum sağlamak için yatırım yapmaları gerekiyor.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria "Küresel ekonomi toparlanamazsa, tarımda yatırım ve büyüme zarar görecek ve gıda güvenliği tehlikeye düşecek. Hükümetler tarımda büyüme ve ticaret için doğru ortamı sağlamalı" dedi.