İşte son açıklanan yoksulluk sınırı

İşte son açıklanan yoksulluk sınırı
Türk-İş tarafından yayınlanan rapora göre, dört kişilik bir ailenin gıda harcamaları nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,51 oranında arttı.

Türk-İş'in raporuna göre, bu ay gıda harcamaları aylık yüzde 2,51, yıllık yüzde 9,45 arttı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonları (Türk-İş) tarafından yapılan açıklamaya göre, nisan ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken (açlık sınırı) aylık gıda harcaması tutarı böylece bin 518 liraya çıktı. Açlık sınırı geçtiğimiz ay bin 480 lira idi.

Açıklamaya göre, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 944 lira oldu.

Yoksulluk sınırı geçtiğimiz ay 4 bin 823 lira düzeyindeydi. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 899 lira olarak gerçekleşti.

- Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,51 oranında artış gösterdi.

- Yılın ilk dört ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 5,99 oranında gerçekleşti.

- Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 9,45 oldu.

- Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 3,38 olarak hesaplandı.