Gıda Fiyatlarındaki Artış Hız Kesmiyor

Gıda Fiyatlarındaki Artış Hız Kesmiyor
Türkiye’de enflasyonun iki katına yakın artış göstermesinin, uygulanan tarım ve gıda politikalarının yanlışlığını ve 'halk için değil, rant için'…

Tüketici Hakları Derneği (THD), son bir yıllık dönemde at yarışlarından, şans oyunlarından arındırılmış halkın gerçek enflasyonu olan gıda enflasyonunun hız kesmediğine dikkat çekti. Dünyada gıda fiyatları düşerken, Türkiye’de enflasyonun iki katına yakın artış göstermesinin, uygulanan tarım ve gıda politikalarının yanlışlığını ve 'halk için değil, rant için' yapıldığını gösterdiğini kaydetti.

Konuyla ilgili olarak THD'den yapılan yazılı açıklamada, başkan Turhan Çakar'ın şu değerlendirmelerine yer verildi:

"Halk, gıda harcamalarından keserek diğer zorunlu harcamaları olan kira, elektrik, yakıt, su, ulaşım ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılamaya çalıştı. Bugün, ülkemizde TÜİK’in açlık ve yoksulluk rakamı ile TÜİK’in eşdeğer hane halkı kullanılabilir gelir rakamlarını karşılaştırdığımızda halkın yüzde yetmişten fazlasının yoksulluk sınırında, 14 milyon dolayında kişinin ise açlık sınırında yaşadığı görülür. Türk-İş’in açlık ve yoksulluk rakamlarını dikkate alırsak; 54 milyon kişinin açlık sınırında, halkın yüzde doksandan fazlasının ise yoksulluk sınırında yaşadığı görülür.

Dünyada gıda fiyatları düşerken, Türkiye’de gıda fiyatlarının normal enflasyonun iki katına yakın artış göstermesi, uygulanan tarım ve gıda politikalarının ne kadar yanlış olduğunu, halk için değil, rant için olduğunu göstermektedir. Bu dönemde, çalışan tüm memur ve memur emeklileri ile emekli öğretmen ve emekli işçilerin 66 temel gıda maddesinde, çalışan asgari ücretli işçinin ise 47 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düşmüş ve yoksullaşmışlardır.” dedi

Gıda Fiyatlarıyla Mücadele

Hükümet, artan gıda fiyatları ile mücadele için ilk yol haritasını belirledi. Tüketicinin sağlıklı gıdaya uygun fiyatlarla erişebilmesini sağlamak ve son dönemde artan gıda fiyatlarını kontrol altına almak amacıyla kurulan 'Gıda Komitesi' önceki gün ilk toplantısını yaptı.

Hazırlanan ön raporda, üreticiden tüketiciye kadar geçen süreçte aracılar elinde yüzde 150'ye varan oranlarda zamlanan tarım ve gıda ürünleri mercek altına alındı. Hükümet, aracılara yönelik sıkı bir denetim mekanizması kurulması ve sebze-meyvelerin aracıdan markete ulaşırken aşırı pahalanmasına karşı yaptırım mekanizması üzerinde duruyor.