Et Sektörünün Baş Tacı

Et Sektörünün Baş Tacı
Nesilden nesile aktarılan ve Türklerin et sektöründe en çok tükettiği lezzetlerin başında gelen döner geliyor. Yapılan araştırmaya göre…

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türk insanının en sevdiği ürünlerin başında döner geliyor. Her ne kadar pazarda döner tüketimini ölçecek mekanizmalara sahip olunmasa da, tüketiciler birinci tercihlerinin döner olduğunu belirtiyor. Sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenen tüketiciler, aynı zamanda döner yemekten vazgeçmiyor.

Türkiye’de döner pazarı büyüklüğünün 10 milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu pazardaki zincir restoranların payı ise yüzde 10 seviyesinde. Yüzde 90’ı hala bireysel restoranlar şeklinde tüketiciyle buluşuyor. Yatırımcı döneri yeni yeni keşfediyor. Sektörde markasız arzdan markalı arza doğru bir geçiş var.

Et fiyatları hızlı artıyor

Öte yandan sektörün en önemli sorunu ise hızla yükselen et fiyatları... Sektör temsilcilerine göre, son dönemde kırmızı ette ciddi bir enflasyon var. Yılda yüzde 38’lik bir artış söz konusu olduğu aktarılıyor. Bu fiyatlarla vatandaşlarımızın kırmızı ete ulaşması çok da mümkün değil. Türkiye’de kişi başına düşen et tüketimi 14-15 kilogram seviyesindeyken, bu rakam Avrupa’da 70 kilogram, Amerika’da ise 117 kilogram.