Enflasyon oranı açıklandı

Enflasyon oranı açıklandı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın yaptığı açıklamaya göre tarımda enflasyon tek haneye düştü.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda ve alkolsüz içeceklerin ardından Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi'nde (Tarım ÜFE) de enflasyonun tek haneye düştüğünü belirterek, "Hem tarım ÜFE'de hem gıda ve alkolsüz içeceklerde 2018 yılına tek haneyle girildi. Tarım ÜFE'de enflasyon aralık ayına göre, 6,78 puan azalarak yüzde 16,47'den yüzde 9,69'a indi." ifadesini kullandı.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, gıda ve alkolsüz içeceklerin ardından tarım ÜFE'de de enflasyonun normal seyre girdiğini bildirdi.

Ocak ayında, Aralık 2017'ye göre, tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 1,04, ormancılık ürünlerinde yüzde 17,34, balıkçılıkta yüzde 11,37 artış olduğuna işaret eden Bayraktar, ana gruplardan; çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 6,05, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 1,32 artış, tek yıllık bitkisel ürünlerde ise yüzde 1,71 azalış görüldüğünün altını çizdi.

Bayraktar, alt tarım gruplarından turunçgillerin yüzde 8,53, canlı sığırlar ve bunlardan elde edilen işlenmemiş sütün yüzde 1,65 gerilediğini, çeltiğin yüzde 9,31, diğer ağaç ve çalı meyveleriyle sert kabuklu meyvelerin yüzde 5,35, lifli bitkilerin yüzde 2,60, yağlı meyvelerin yüzde 1,49 artış gösterdiğini aktardı.