Doların Etkisi

Doların Etkisi
Yükselen dolar kuruyla artan üretim maliyetleri nedeniyle karkas etin kilo fiyatı son 1 yılda yüzde 28.54, kuşbaşı etin fiyatı ise yüzde 33 arttı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, et fiyatlarındaki artışın sebebi olarak yem fiyatlarını gösterdi. Karkas et kilo fiyatı Ocak ayında 21 lira, Mart ayında 22,50 lira oldu. Kuşbaşı et fiyatı Mart ayında 2014 Mart ayına göre, yüzde 33 arttı ve 36 lira oldu.

Ocak ayında kasaplarda kıyma fiyatı 32 lira, kuşbaşı 36 lira, bonfile 48 lirayken; Mart ayında kıyma fiyatı 34 lira, kuşbaşı 36 lira, bonfile 50 lira oldu. Et fiyatlarında bir önceki yıla göre yüzde 28 ila yüzde 33 artış hesaplandı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin yaptığı açıklamada; "Türkiye'de ağırlıklı olarak kırmızı et tüketiliyor. Ama burada büyük baş olarak addettiğimiz sığır eti ve koyun eti var. Normal koşullarda son dönemde büyükbaş hayvanda fiyatın yükseldiğini biliyoruz. Bu, yem fiyatlarındaki artıştan dolayı maliyetlere de yansıyan bir yükselme. Koyun etinde sıkıntı görünmüyor. Sistemden kaynaklı bir durum. Hayvancılığa verilen destekler yeterli görünse de, üreticinin elinde fiyatlar yükselmiyor. Karkas ette bir artışın söz konusu. Piyasa oyuncuları, büyük etleri alan, işleyen, piyasaya sürme noktasında ki duraklarda sıkıntı yaşanıyor. Piyasaya sürmeyerek suni fiyat artışları yapıldığını da görüyoruz. Ette sıkıntımız varmış gibi bir durum oluşturuluyor. Burada ithalat lobisinin de atağa geçtiğini görüyoruz. Et ve Süt kurumunun aracılığıyla besicilere hayvan verilerek bu ihtiyacın giderilmesi gerekir. Yine, Et ve Süt kurumunun aracıları kaldırması, piyasada ki boşlukları doldurucu önlemleri alması gerekiyor. Tüketiciye gidene kadarki sürecin piyasayı regule edilerek düzenlemelerin yapılması söz konusu." dedi.

Dolar Etkisi Söz Konusu Değil

Et Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, geçen yıl Mart ayından bu yana kırmızı etin perakende fiyatında yüzde 24 artış olduğunu belirterek, "Besilik dana ithal ediliyor. Sıkı denetim söz konusu bu ithalatta. Sözleşmeli besiciliğe geçilerek fiyat istikrarı sağlanmak isteniyor. Bu sözleşmeli ithalat fiyatlara 5-6 içinde yansıyacak ve fiyatların düşmesini sağlayacaktır. Fiyatlarda bir artış yaşansa da en azında enflasyon oranında artacak. Yem Türkiye'de üretiliyor,  bu nedenle dolar artışı yem fiyatlarına yansımadı ve kırmızı et ithalatı da Avrupa'dan yapıldığı için dolardaki artış kırmızı et sektörünü etkilemedi" dedi.

Dünyada Durum Farklı

Dünya gıda fiyatları, Şubat ayındaki düşüş ile birlikte son 55 aylık dönemin en düşük düzeyine geriledi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi, Şubat ayında yüzde 1.0 düşüşle 179.4 puana geriledi. Böylece, endeksteki yıllık düşüş de yüzde 14.0'ü buldu.

FAO'dan yapılan açıklamada, "Tahıl ve et ve özelikle de şeker fiyatları gerilerken, süt ve bitkisel yağ fiyatları yükseldi" denildi. FAO Süt ve Et Ürünleri Piyasaları Uzmanı Michael Griffin, küresel gıda fiyatlarının 2010 Temmuz ayından bu yana en düşük düzeye inmesindeki etkenleri arasında güçlü üretim koşulları ve doların güç kazanmasını gösterdi ve bu koşulların devam edeceğinin öngörüldüğünü vurguladı. Şubat'ta fiyatı geriliyen bir diğer gıda ürünü de et oldu. FAO Et Fiyatları Endeksi yüzde 1.4 düşerek 187.4 puana geriledi. Uzun zamandır yüksek seyreden et fiyatlarındaki düşüşte ABD dolarının Brezilya ve Avustralya gibi üretici ülkelerin para birimleri karşısında yükselmesi etkili oldu.