Bakanların patates bilmecesi

Bakanların patates bilmecesi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi patatesin fiyatı konusunda anlaşamadı.

Patatesin kilosu hakkında iki bakanda da ayrı açıklamalar geldi. Ekonomi Bakanı Zeybekçi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ‘ithalat sopasını’ kullanarak, elinde patatesi istifleyerek enflasyonu yükseltenleri topa tutmuştu. Zeybekçi; “Patates fiyatlarında son 1 yılda ciddi bir artış var. Son iki aydır da spekülatif hareketler yaşanıyor. Gerekirse, üreticinin elinden 1 liraya çıkıp, tüketicinin eline 5 liraya varan patatesi, eline alanların elinde patlatacak, onlara dünyanın kaç bucak olduğunu öğretecek noktaya gelmiş bulunuyoruz” demişti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, dün akşam yaptığı açıklamada üç büyük ilde patatesin kilosunun ortalama 3.6 TL olduğunu, hatta 2 liraya bile bulanabileceğini söyledi. Üreticiden çıkış fiyatının 1.8 TL olduğunu söyleyen Eker, ithalat düşünebilecekleri en son çare olarak gösterdi.

Asıl sorun aracılar

Sektörün ileri gelenleri ise bakanların aksine ithalatın çözüm olmadığını söyledi. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin; “Aracılarla ile ilgili bir yaptırım uygulanmadıkça bu sorun çözülmez. Böyle ithalat ile tehdit edersen hiçbir yere varamazsın. Sadece üreticiyi korkutmuş olursun. Bunlar günü kurtarmak için yapılan adımlar. Böyle yapılırsa gelecek yıl da aynı sorun baş gösterir. Üretici eğer her sene ithalat yapılacak diye düşünürse ürünü yetiştirmekten vazgeçer. Bu sefer ihtiyaca yetecek ürün bulunmaz” dedi.

“Fiyatlar normale dönecek”


Bakanlık yetkilileri ise durumdan endişeli değil. Birçok yerde patates hasadının başladığını belirten yetkililer; “Şu anda panik olmayı gerektirecek bir durum yok. Birçok bölgemizde patates hasadı yeni başladı. Kısa süre içinde piyasa dengesini bulacaktır.” dedi.