Yılda 225 Milyon Ton Et Tüketiliyor

Yılda 225 Milyon Ton Et Tüketiliyor
Dünyanın et tüketimi giderek artıyor. Kentleşme, gelir düzeyindeki artış ve beslenme alışkanlıklarındaki değişim küresel et tüketiminde dengeleri değiştiriyor. 2014’te gelişen ülkelerin…

Özellikle gelir düzeyindeki artışa orantılı olarak gelişmekte olan ülkelerin talebinin büyümesi ve artan nüfusun yardımıyla küresel et pazarında geçtiğimiz yıl satış hacmi yüzde 3 büyüme gösterdi. 2014'te dünya 225 milyon ton taze et tüketti.

Tüketici veri grubu Euromonitor International'ın raporuna göre Avrupa ve ABD'de et tüketimi hız keserken, sektörde büyüme gelişmekte olan ülkelerden geldi. Küresel et pazarındaki artışta en büyük pay kümes hayvanlarının oldu. Geçtiğimiz yıl kümes hayvanlarının popülaritesi arttı. Küresel et hacminin yüzde 38'ini oluşturan kümes hayvanları satışları yüzde 4 artarak 85 milyon tona çıktı. Balık tüketimi de kırmızı etten daha hızlı yükseldi. Geçtiğimiz yıl dünya genelinde balık talebi yüzde 4.8 arttı.

En sert düşüş Yunanistan'da geçtiğimiz yıl taze et tüketimi en çok düşen ülke, ekonomik durgunluk ve artan et fiyatları nedeniyle Yunanistan oldu. Bu ülkenin taze gıda tüketimi genel olarak yüzde 1.4 azalırken, taze et satışları yüzde 2.1 gerileme gösterdi. Bu ülkeyi Almanya ve Hollanda takip etti.

Et Tüketimi Azalıyor

Sağlık endişelerinin arttığı ve sebze ağırlıklı beslenmenin daha çok tercih edilmeye başladığı Avrupa'da et tüketiminin hızını kaybettiği görülüyor. ABD'de dünyada et tüketiminde meydana gelen artış trendinin gerisinde kaldı. Amerikalıların tüketimi yüzde 1 azaldı. Ete alternatif arayışı ABD'de yumurta tüketimini ise yüzde 3 artırdı.
Euromonitor, yumurtanın kolesterol iddialarından arınmasının da etkisiyle satışlarını genel olarak artıracağı tahmininde bulunuyor.

Vejetaryen Sayısı Azalıyor

Et tüketiminin en hızlı arttığı ülke ise Hindistan oldu. Nüfusun üçte birinin vejetaryen olduğu Hindistan'da geçtiğimiz yıl et tüketimi yüzde 10.3 ile dünyadaki en büyük artışı kaydetti. 2009'dan bu yana Hindistan'da yıllık gelir yüzde 95 artarken, aynı dönem içinde et tüketiminde yüzde 50 artış yaşandı.

En büyük et pazarı Çin'de et tüketimi ortalama yüzde 3 arttı, ancak gelir düzeyindeki artış talebin dengesini değiştirdi. Gelirin artması kırmızı ete ilgiyi artırdı, sığır ve dana eti tüketimi yüzde 5 artarken, genellikle ülkede en popüler et türü olan domuz etine talep artışı yüzde 3'te kaldı.

Gelişen Ülkelerin Tüketimi Artıyor


Euromonitor International Taze Gıda Araştırma Bölüm Başkanı Anastasia Alieva'ya göre, küresel et hacmindeki artışın arkasında itici güç, gelir düzeyinin arttığı gelişmekte olan ülkeler. Ortadoğu ve Afrika, Doğu Avrupa ve Asya talebin en hızlı arttığı bölgeler oldu. Bu bölgelerde tüketimin artmasının gelir artışıyla doğru orantılı olduğu görünüyor.


Gelişmiş ülkelerde sağlıklı beslenme konusunda kaygılar insanların daha az et tüketmesine neden oluyor. Birçok batı pazarında geçtiğimiz yıl satışları en çok artan et türü beyaz etti. Tavuk etine ilgi özellikle ABD'de giderek artıyor.

Dondurulmuş Ete Talep Artışta

Tüketimi etkileyen bir diğer faktör de özellikle gelişmiş olan ülkelerde insanların mutfakta zamandan tasarruf etmek amacıyla dondurulmuş ve işlenmiş gıdalara daha fazla yönelmesi. Kuzey Amerika'da, Batı Avrupa'da, Avustralya'da bu tarz ürünler raflarda daha fazla yer alıyor.

Örneğin; ABD'de taze et tüketimi 2009-2014 döneminde kişi başına 5.5 kg azalırken, aynı dönemde dondurulmuş kümes hayvanları tüketimi hacimsel olarak yüzde 10 artış kaydetti. 5 yıllık süre zarfında dondurulmuş kırmızı et tüketimi de yüzde 6 yükseldi.

Dünyada Et Fiyatları Düşüyor


Gelecek birkaç ayda et talebinin düşen fiyatlarla destekleneceği tahmin ediliyor.

Şubat ayında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi, Şubat ayında koyun ve sığır eti fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle düşmüştü. FAO’dan yapılan açıklamada, "Tahıl ve et ve özelikle de şeker fiyatları gerilerken, süt ve bitkisel yağ fiyatları yükseldi" denilmişti. FAO Et Fiyatları Endeksi şubatta yüzde 1.4 düşerek 187.4 puana geriledi. Uzun zamandır yüksek seyreden et fiyatlarındaki düşüşte doların, Brezilya ve Avustralya gibi üretici ülkelerin para birimleri karşısında yükselmesi etkili oldu.