Meğer 25 kaşık şeker içiyormuşuz!

Meğer 25 kaşık şeker içiyormuşuz!
İngiliz uzmanlar, aromalı kahvelerin tehlike saçtığını belirtti. Uzmanlar, latte ve mocha gibi ürünlerde 25 kaşık şeker olduğunu söyledi.

Dünyada milyonlarda tüketicisi olan mocha, latte gibi kahve türlerinin ciddi hastalıklara yol açacak kadar şeker barındırdığı belirlendi. İngiltere’de sağlıksız şeker kullanımı üzerine çalışan bir grup bilim adamının oluşturduğu topluluk, kahve türlerini inceledi ve çarpıcı sonuçlar elde etti.

Londra’daki bazı kahvecileri ve kahve satan fast food markalarını mercek altına alan bilim adamları, 131 ürünün şeker oranını inceledi. Kahve türevlerinin asitli içeceklere oranla 3 kat daha fazla şekerli olduğu ortaya çıktı. Bazı kahve çeşitlerinde 20 kaşıktan fazla şeker olduğu belirlendi. En fazla şeker barındıran ürünlerin ise mocha ve latte olduğu aktarıldı. Bunun yanı sıra meyve aromalı sıcak içecekler ve sıcak çikolatalarda da çok fazla düzeyde şeker bulunduğuna dikkat çekildi. Büyük boy bir Chai ürününde 25 çay kaşığı şeker olduğu ortaya çıktı. Yine büyük boy kremalı White chocolate mochada 18 çay kaşığı şeker bulundu. 

Şekerle mücadele eden STK Başkanı Prof. Graham MacGregor, “Neden Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi olduğumuz belli” ifadelerini kullandı.

[ucluhaber]